POLECAMY

Zagrożenia na początku ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży nie były idealne? Nie martw się na zapas. Konsekwencje twojej nieświadomości nie zawsze muszą być groźne dla dziecka.
Zagrożenia na początku ciąży
Gdy tylko dowiedziałaś się, że będziesz mamą, natychmiast zaczęłaś bardziej o siebie dbać. Zapewne też z niepokojem przypominałaś sobie, co zdarzyło się w ostatnich tygodniach.

Paliłaś papierosy

Miałaś rzucić palenie, jak zajdziesz w ciążę, ale dzidziuś był szybszy. Nie rób sobie wyrzutów – ważne, że już nie palisz. Ale jeśli nie możesz uporać się z problemem, idź do lekarza. Przepisze on środki, które pomogą ci zerwać z nałogiem. Jeżeli pali twój partner, przekonaj go, że dym ci szkodzi podwójnie.

Odchudzałaś się
Po świętach przytyłaś? Wzięłaś się ostro do pracy: warzywa, owoce, soki, chuda ryba. Taki reżim nie zaszkodził dziecku, wykluczyłaś przecież tuczące i mniej wartościowe produkty. A jeśli brałaś preparaty wspomagające dietę (herbatki, kapsułki), też nie masz powodu do obaw, ale teraz już ich nie łykaj – jedz zdrowo.

Uderzyłaś się w brzuch
W pierwszym trymestrze zarodek jest schowany w macicy i chronią go powłoki brzuszne. Tylko silny wstrząs (np. wypadek samochodowy) może spowodować odklejenie się zalążka od macicy. Objawia się to krwawieniem. Jeśli wystąpiło plamienie, idź do lekarza. Zbada cię i będziesz spokojna.

Brałaś pigułki
Zapewne były to pigułki z małą dawką hormonów. Przy takiej antykoncepcji nie musisz się martwić. Resztę pigułek wyrzuć. Na wszelki wypadek podczas wizyty powiedz o tym lekarzowi.

Wzniosłaś toast
Przypadkowy kieliszek wina nie powinien zagrozić formującym się zalążkom mózgu maleństwa. Nie dopuść, by sytuacja się powtórzyła. A toasty wznoś sokiem.

Zaszczepiłaś się przeciwko grypie
Tego typu szczepionka jest nieszkodliwa dla zarodka. Podobnie jak przeciw żółtaczce typu B i tężcowi. Nie masz powodu do obaw.

Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD w Warszawie, pomaga kobietom w ciąży i podczas porodu
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
czy w 7mym ciżży jest jakieś zagrożenie