Zabiegi SPA dla kobiet w ciąży

Czy kobieta w ciąży może korzystać z zabiegów SPA? Jakich zabiegów powinna unikać? Jakich substancji czynnych w kosmetykach powinna się wystrzegać ciężarna?
/ 20.02.2013 11:12

Kiedy jest najlepszy czas na zabiegi SPA w czasie ciąży?

Najlepszy czas na zabiegi SPA to drugi trymestr. Poranne mdłości i zawroty głowy już dawno minęły w związku z tym masz więcej energii, by korzystać z uroków spa. Drugi trymestr to również czas, kiedy ryzyko poronienia jest najmniejsze.

Czego unikać w SPA?

Podwyższona temperatura ciała może niekorzystnie wpłynąć na krążenie krwi i samopoczucie twojego maleństwa. Dlatego będąc w SPA unikaj źródeł ciepła: sauny, łaźni parowych, solarium, gorących źródeł i jacuzzi.

Masaż najlepszym zabiegiem dla przyszłych mam

Masaż jest najlepszym sposobem na złagodzenie bólu pleców i bioder oraz na rozluźnienie sztywnych mięśni karku. Wykorzystaj również delikatne masaże ujędrniające, aby twoja skóra nie traciła elastyczności i była w pełni zregenerowana.

Masaże są najlepszym zabiegiem dla przyszłej mamy, ponieważ poprawiają krążenie krwi, dotleniają komórki i sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Ponadto podczas masażu wydobywają się endorfiny, w związku z tym po takich zabiegach będziesz wypoczęta i odprężona.

Ostrożnie planuj masaż z użyciem olejków eterycznych. Niektóre z nich (np. olejki z gałki muszkatołowej i jagód głogowca) mogą być szkodliwe dla ciebie i maleństwa. W tym szczególnym okresie możesz być bardziej wrażliwa na większość zapachów, dlatego najlepiej poprosić o użycie olejków bezzapachowych.

Zobacz także: Jak dbać o ciało w czasie ciąży?

Zabiegi na twarz

Zabiegi na twarz pomogą ci się odprężyć i zachować skórę w lepszej kondycji. Przed zabiegiem poproś kosmetyczkę, aby używała łagodniejszych produktów przeznaczonych dla skóry wrażliwej i alergicznej. Najlepiej, aby używane kosmetyki były oparte na naturalnych składnikach – w ten sposób działanie zawartych w nich składników nie zaszkodzi twojemu dziecku i nie wywoływała podrażnień. Upewnij się, czy kosmetyczka nie używa kosmetyków zawierających retinoidy. Są to pochodne witaminy A, które przyśpieszają odnowę kolagenu i wspomagają regenerację twojej skóry, lecz mogą również zaszkodzić dziecku.

W tym szczególnym okresie niewskazane jest wykonywanie peelingów, drenaży limfatycznych oraz wszelkich zabiegów laserowych.

Manicure i pedicure

Pięknie wyglądające stopy i kolorowe paznokcie u dłoni z pewnością wprawią cię w dobry nastrój. Lekarze nie zabraniają stosowania lakierów do paznokci w czasie ciąży, pod warunkiem, że nie zawierają one dwóch najbardziej popularnych środków chemicznych: formaldehydu i toluenu. Te substancje mogą podrażniać oczy, gardło i płuca. Ponadto toluen, czyli lotny rozpuszczalnik, może również powodować problemy z prawidłowym rozwojem dziecka. Przed zabiegiem poproś o lakiery, które są wolne od tych szkodliwych substancji, jak również o zmywacz do paznokci bez acetonu i upewnij się, że pomieszczenie, w którym przebywasz, jest dobrze wentylowane.

Polecamy: Aktywność fizyczna w ciąży