POLECAMY

7 rad, jak tanio przygotować wyprawkę dla noworodka

Robi ci się słabo, gdy myślisz o czekających cię wydatkach? Wyprawka dla twojego dziecka nie musi kosztować tak wiele, jak sądzisz.
7 rad, jak tanio przygotować wyprawkę dla noworodka fot. Fotolia

Przede wszystkim zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz. Jeśli na przykład zamierzasz karmić piersią, kupowanie baterii butelek wraz ze smoczkami, podgrzewaczem czy sterylizatorem nie ma sensu. Podobnie jest z wieloma innymi rzeczami: laktator i osłonki na piersi bywają przydatne, jednak nie wiadomo, czy będą potrzebne właśnie tobie. Elektroniczna niania jest świetnym wynalazkiem, jednak nie przydaje się w niedużym mieszkaniu.

Pamiętaj - nawet bez praktycznych akcesoriów można się obyć – w końcu nasze mamy tak robiły! Przykłady? Pokryte ceratką przewijaki są świetne, bo łatwo je umyć, jednak maluszka można przewijać także na stole przykrytym ręcznikiem. Podgrzewacze są wygodne, ale pokarm można ogrzać również w ciepłej wodzie. Co jeszcze możesz zrobić, jeśli nie chcesz lub nie możesz wydać góry pieniędzy?

Wyprawka dla noworodka

Oto sposoby, jak sprawić, by nie była zbyt kosztowna. 

1. Popytaj znajomych

Okaże się, że część rzeczy (np. łóżeczko czy wanienkę) możesz dostać albo pożyczyć.

2. Zrób listę przedmiotów, które chcesz dostać

Gdy ktoś cię pyta, co przynieść maleństwu, nie wykręcaj się od odpowiedzi. Dzięki temu pytający będzie miał kłopot z głowy (przecież niełatwo wybrać naprawdę fajny prezent), a ty dostaniesz coś, co rzeczywiście ci się przyda.

3. Nie daj się zwariować

Z akcesoriami (od wózków po smoczki) jest jak z samochodami: miło mieć luksusową limuzynę, ale zwykłym, niedużym autem też się wygodnie i bezpiecznie jeździ. Nie musisz mieć wszystkiego, co najdroższe. Wiele świetnych produktów (np. wanienkę) można kupić za grosze, choć w sklepach pełno jest drogich odpowiedników.

4. Kupuj używane

Porządny, świetnie wykonany wózek możesz kupić taniej na aukcji internetowej. Możesz też zamieścić ogłoszenie, choćby w lokalnej gazecie albo na tablicy ogłoszeniowej przy sklepie w pobliżu domu.

5. Nie gromadź zbyt wiele

Noworodek błyskawicznie rośnie. Jeżeli nakupisz mu mnóstwo ubranek w rozmiarze 56, większości z nich nie zdąży założyć nawet raz.

6. Porównuj ceny

Różnice między cenami w poszczególnych sklepach bywają ogromne, dlatego przed zakupami wybierz się na rekonesans. Przydatne są także internetowe porównywarki cen. Poza zwykłymi sklepami warto odwiedzić hurtownie.

7. Pytaj o rabat

Przy dużych zakupach warto zawsze poprosić o zniżkę lub kartę rabatową. Najczęściej dostaje się ją, gdy płaci się gotówką, a nie kartą.

Na czym lepiej nie oszczędzać?

Uwierz, w niektórych przypadkach to się nie opłaca! Oto akcesoria, które muszą być nowe:

  • Pieluszki. Te dobrych firm mają chłonne wkłady, są przewiewne, nie przeciekają i nie odpadają im zapięcia.
  • Butelki plastikowe - butelki łatwo się rysują, a w rysach mogą się gromadzić bakterie.
  • Materacyk i przytulanki. Po innym dziecku bywa odkształcony, zasiusiany, a zabawki pełne kurzu (więc pewnie też roztoczy).
  • Fotelik. Używany albo kiepskiej jakości może nie spełnić swojego zadania, a w grę wchodzi przecież zdrowie i życie maluszka.

Na podstawie artykułu w magazynie Będę mamą

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Ta rada z podpytywaniem znajomych rzeczywiście jest bardzo cenna i mnie też na ich opiniach zależało to raz, a dwa, że sporo rzeczy można odkupić taniej i jakoś zapanować nad tym wyprawkowym budżetem, najdłużej z całej wyprawki zajęło mi wybranie odpowiedniego wózka bo zarówno ich ilość jak i przedział cen jest niesamowity, ostatecznie uznałam, że lepiej postawić na polską markę i mamy barlettę z adamexu, fajny wielofunkcyjny wózek który i jako gondola i spacerówka ładnie spełnia swoją rolę