Wybierz się do ginekologa

Nie zaniedbuj badań ginekologicznych. Nie należą może one do najprzyjemniejszych, ale są konieczne i równie ważne jak badania piersi. Jeśli zaczniesz robić je regularnie, będziesz spokojniejsza o swoje zdrowie.
Wybierz się do ginekologa
Podczas ciąży badałaś się co miesiąc – analiza krwi, moczu, wizyta u lekarza. Oczekiwanie na dziecko zobowiązuje. Po porodzie niewiele się zmieniło – nadal musisz o siebie dbać. Także dla maleństwa. Ono chce mieć zdrową mamę.

Zapukaj do gabinetu
Choć myślałaś, że po porodzie odpoczniesz w końcu od wizyt u ginekologa (i tak też wkrótce będzie), czeka cię jeszcze jedno ważne badanie. Sześć tygodni po urodzeniu dziecka powinnaś znów odwiedzić swojego lekarza, który skontroluje, czy twoje ciało wraca do równowagi po ciąży i porodzie. Jeśli wcześniej zacznie dziać się coś niepokojącego, nie czekaj, idź do ginekologa od razu. Zaniepokoić powinny cię krwawienie, które nagle się nasila albo przedłuża, czy nieprzyjemny zapach wydzieliny. Pierwsza poporodowa wizyta to dobry moment, by przedyskutować z lekarzem sposoby antykoncepcji.

Później, jeśli nie cierpisz na żadne dolegliwości, nie jesteś w ciąży i nie stosujesz antykoncepcji hormonalnej, chodź do lekarza co najmniej raz w roku. Gdy nic ci do tej pory nie dolegało, a zauważyłaś coś niepokojącego, np. plamienia i krwawienia w trakcie cyklu, bóle podbrzusza, brzydko pachnącą lub żółtą wydzielinę z pochwy, wyczuwalne zmiany w piersiach lub ich ból, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
To ważne! Na zwykłe badanie bądź konsultację możesz iść w każdym dniu cyklu (choć raczej nie w czasie miesiączki). Jeśli chcesz wykonać cytologię (o niej będziemy pisać za miesiąc), umów się na wizytę w pierwszej połowie cyklu, np. trzy, cztery dni po miesiączce.

Rozmowa, a potem badanie
Wizyta u ginekologa składa się z dwóch etapów. Najpierw jest rozmowa, tzw. wywiad, potem – badanie. Lekarz na pewno zapyta o datę ostatniej miesiączki. Jeśli jest to pierwsza wizyta u tego specjalisty, ważna będzie liczba ciąż (także poronień), choroby i to, jaką antykoncepcję stosujesz. Dobrze jest mieć ze sobą karty informacyjne, jeśli leczyłaś się w szpitalu, i wyniki wcześniejszych badań, np. USG piersi czy narządu rodnego.

Teraz najmniej przyjemny etap – badanie na fotelu ginekologicznym. Lekarz wykonuje je za pomocą wziernika (najlepiej by był jednorazowy, plastikowy, a nie metalowy, wielorazowy). Potem jest badanie palpacyjne: macicy, jajowodów, jajników, więzadeł. Przesuwając po nich palcami, lekarz ocenia ich wielkość, położenie oraz strukturę. Sprawdza ich elastyczność, miejsca wrażliwe na ból i wszelkiego rodzaju nienaturalne stwardnienia czy guzki. Jeśli będzie taka konieczność, skieruje cię na USG narządów rodnych.
To ważne! Nie kładź ubrania, zwłaszcza bielizny, gdziekolwiek, zwłaszcza tam, gdzie aż się prosi, by je położyć – nie wiadomo, ile osób zrobiło to przed tobą. Połóż bieliznę na swoim ubraniu, np. spódnicy, spodniach, lub schowaj do własnej plastikowej torebki.

Mało przyjemne, ale konieczne
Kontrolne wizyty u ginekologa, choć dla większości z nas nie są niczym przyjemnym, więc zwykle odkładamy je na później, pozwalają na ocenę zdrowia naszych najintymniejszych części ciała. Dzięki nim udaje się wykryć na bardzo wczesnym etapie ewentualne choroby, np. stany zapalne czy inne nieprawidłowości (polipy, mięśniaki, nadżerki, torbiele), a więc wtedy, gdy nie dają jeszcze znać o sobie bólowo i są łatwe do wyleczenia.

Zanim zaczniesz się stresować przed wizytą, zdaj sobie sprawę, że ginekolog to po prostu lekarz. I tak jak będąc u internisty, pokazujesz bolące gardło, a ortopedzie – nogę, tak ginekologowi najintymniejsze miejsca. Znajdź lekarza, z którym będziesz się dobrze dogadywać.
To ważne! Zawsze przypomnij lekarzowi, by zbadał ci piersi. Nie zaniedbuj też samobadania.

konsultacja: prof. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
Dokładnie sie z Wami zgadzam. Podstawa to własnie wybór odpowiedniego lekarza , takiego który bedzie umiał postawić właściwą diagnozę.
/7 lat temu
Lekarz powinien nas skierowac na takie badania. Dlatego własnie najlepiej jest sie wybrać do specjalisty, wówczas bedziemy miec pewnośc ze jestemy dobrze leczone.
/7 lat temu
Masz racje, trzeba w takim wypadku udac sie do lekarza specjalisty, chociazby właśnie po to zeby sprawdził niepokojące nas objawy. Dlatego nie bójmy sie dziewczyny chodzić do ginekologa.