POLECAMY

Nie tylko ginekolog! Inne ważne wizyty lekarskie w ciąży

Nie możesz ich przegapić!
Nie tylko ginekolog! Inne ważne wizyty lekarskie w ciąży fot. Fotolia

Ciąża to czas, kiedy szczególnie często musisz chodzić do lekarza. Zwłaszcza na początku lekarz prowadzący zleca ci całą listę badań, w tym badania krwi i moczu, na podstawie których będzie wiedział, czy ciąża przebiega prawidłowo. I będziesz musiała powtarzać je co kilka tygodni. Nie znaczy to jednak, że powinnaś w tym czasie kontaktować się wyłącznie z ginekologiem. Sprawdź, na jakie jeszcze wizyty powinnaś się umówić!

Ważne nieginekologiczne badania w ciąży

Ponieważ ciąża i poród mogą być dużym obciążeniem dla twojego organizmu, powinnaś koniecznie zbadać stan:
  • wzroku
Jeśli nie masz żadnej wady wzroku, prawdopodobnie wystarczy tylko jedna wizyta kontrolna, która to potwierdzi. W takim przypadku ryzyko pogorszenia się wzroku podczas porodu jest minimalne. Musisz pamiętać jednak, że parcie podczas porodu to ogromny wysiłek, także dla oczu. Jeśli zatem masz wadę wzroku (a im wyższa, tym jest to ważniejsze), koniecznie umów się na wizytę do okulisty. Sprawdzi on, jakie masz ciśnienie w oczach i stwierdzi, czy naturalny poród będzie w twoim przypadku bezpieczny. Duże wady wzroku często są wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.
  • zębów
Część kobiet narzeka w ciąży na pogorszenie się stanu uzębienia. Faktycznie zęby mogą wówczas szybciej się psuć, ponieważ niezbędne składniki odżywcze w pierwszej kolejności trafiają do dziecka, a później dopiero do matki, a przez to, gdy spożywa ich zbyt mało, może mieć niedobory. To bardzo ważne, by w ciąży dbać o zęby, ponieważ kiedy będą zepsute, mogą zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Szczególnie niebezpieczna jest próchnica w ciąży.

Na wizytę u stomatologa powinnaś udać się jak najszybciej, a najlepiej wyleczyć wszystkie zęby jeszcze przed ciążą. Jeśli jednak nie miałaś takiej możliwości, nie zwlekaj teraz. Zwłaszcza, że masz prawo do darmowych usług dentystycznych właśnie z racji ciąży.

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych:

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)