Waga w ciąży fot. Adobe Stock

Waga w ciąży – ile możesz przytyć w granicach normy

Wszyscy wiemy, że w ciąży się „tyje”. Jednak tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, jaki przyrost masy ciała w ciąży jest prawidłowy. A jest to niezwykle ważna informacja. Każda przyszła mama powinna wiedzieć, ile może przytyć w ciąży.
Waga w ciąży fot. Adobe Stock

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, ile może przytyć w ciąży. Dzięki temu będzie mogła pilnować swojej diety tak, aby z jednej strony zapewnić swojemu dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych, a z drugiej nie nabrać zbędnych kilogramów, które potem trudno zrzucić.

Waga w ciąży - jak ją obliczyć?

Wzrost wagi w ciąży powinien być wynikiem powiększania się rozwijającego się płodu, a nie zwiększenia ilości tłuszczu w organizmie mamy. Uznaje się, że przyszła mama przybiera na wadze średnio 12,8 kg, na co składają się:

  • 3,5 kg – masa samego płodu,
  • 0,7 kg – przybliżona waga łożyska,
  • 1,0 kg – tyle ważą wody płodowe, otaczające płód w worku owodniowym,
  • 1,0 kg – pod koniec ciąży powiększona macica osiąga właśnie taką masę,
  • 3,7 kg – to waga krwi oraz innych płynów ustrojowych, których objętość zwiększa się podczas ciąży, aby umożliwić matce utrzymanie ciąży,
  • 3,5 kg – tylko o tyle powinna się zwiększyć ilość tłuszczu w organizmie kobiety, aby mogła zapewnić jak najlepsze warunki swojemu dziecku, można powiedzieć, że to właśnie o te 3,5 kg można przytyć w ciąży.

Z powyższego zestawienia wynika, że przyszła mama w rzeczywistości tyje około 3,5 kg. Pozostały „nadmiar” kilogramów stanowi samo dziecko, błony płodowe oraz woda. Tak więc po porodzie pozostaje do zrzucenia niewiele ponad 3 kg. Przeciętna kobieta w ciąży powinna przytyć 12-14 kg, co ma stanowić około 20% jej wyjściowej masy ciała.

Ile powinnaś przytyć w danym tygodniu ciąży

W I trymestrze przyrost wagi jest praktycznie niezauważalny. Do końca 10. tygodnia ciąży przyszła mama będzie cięższa zaledwie o 650 gramów. Jednak po przekroczeniu 20. tygodnia dodatkowych kilogramów jest już 4. Na 10 tygodni przed porodem dodatkowy przyrost wagi wynosi już 8,5 kg. W ostatnich dniach ciąży mamy są najcięższe. W stosunku do wyjściowej masy ciała przybywa im około 12,8 kg.

Prawidłowe BMI w ciąży

BMI (body mass index), czyli wskaźnik masy ciała to jeden z najlepszych parametrów określających, czy nasza waga jest prawidłowa. Oznacza się go dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu (m.c.[kg] / wzrost[m]2). Prawidłowe BMI mieści się w granicach 18,5-25.

  • Kobiety o odpowiedniej masie ciała (BMI 18,5-25) powinny przybrać na wadze podczas ciąży właśnie 12-14 kg.
  • Panie z niedowagą (BMI < 18,5) powinny zwiększyć swoją masę ciała o 12,5-18 kg.
  • Natomiast przy zbyt dużej wadze wyjściowej zaleca się mniejszy przyrost kilogramów. Osoby z nadwagą (BMI 25-30) powinny zyskać dodatkowe 7-11,5 kg, natomiast z otyłością (BMI > 30) najwyżej 7 kg.

Tekst pierwotnie został opublikowany 13.12.2010. 

Polecamy w ciąży: Sen w ciąży - najlepsze pozycje do spaniaIle możesz pić kawy w ciąży?Nadwaga po porodzie - tygodniowy jadłospis

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/21.03.2013 13:14
a ja przytyłam w pierwszej ciąży aż 30 kg ;/
/16.10.2012 22:35
Pozazdrościć tylko! Jak będzie u mnie - zobaczymy!
/07.10.2012 00:16
a ja tylko 4 kg przytylam