POLECAMY

W ciąży uważaj na urządzenia elektroniczne!

Promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe, tablety czy laptopy jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Jak podczas ciąży chronić dziecko przed falami elektromagnetycznymi?

telefon komórkowy niebezpieczny w ciąży

Fot. Fotolia

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe do tej samej kategorii czynników ryzyka rozwoju raka co ołów czy chloroform. Tymczasem wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie mają fale elektromagnetyczne emitowane przez towarzyszące nam niemal nieustannie laptopy, tablety czy smartfony.

Szczególne zagrożenie stwarzają dla rozwijającego się płodu oraz małych dzieci.

Fale elektromagnetyczne niebezpieczne dla dziecka

Ochrona przed promieniowaniem w ciąży kojarzy nam się przede wszystkim z unikaniem badań aparatem rentgenowskim – słusznie, ponieważ narażenie dziecka na działanie wysokoenergetycznych fal elektromagnetycznych skutkować może pojawieniem się wad wrodzonych, poważnymi zaburzeniami rozwojowymi, nowotworem czy nawet poronieniem.

O ile jednak takie promieniowanie stanowi poważne zagrożenie, to spotykamy się z nim rzadko, a rodzice z reguły mają świadomość związanego z nim ryzyka.

Wciąż zbyt małą wagę przywiązujemy do tego, jaki wpływ na nienarodzone dziecko ma niskoenergetyczne promieniowanie niejonizujące, które towarzyszy nam na co dzień. Jego źródłem są przedmioty, bez których nie bylibyśmy dziś w stanie normalnie funkcjonować – telefony komórkowe, laptopy, tablety, komputery stacjonarne, wszelkiego rodzaju sieci i urządzenia bezprzewodowe oraz wiele innych sprzętów elektronicznych.

Zobacz także: Polacy niewiele wiedzą na temat promieniowania rentgenowskiego

Kancerogenne promieniowanie emitowane przez telefon komórkowy

Trudno liczyć na to, że przestaniemy korzystać z laptopów czy telefonów – musimy raczej pogodzić się z tym, że wraz z postępem technologicznym problem będzie nieustannie narastał. Nic dziwnego zatem, że zainteresowało się nim wiele organizacji zajmujących się ochroną zdrowia.

Przeprowadzone badania dostarczyły Światowej Organizacji Zdrowia wystarczające dowody, aby uznać ekspozycję na emitowane przez telefony komórkowe promieniowanie za możliwy czynnik kancerogenny.

Ze względu na cieńszą czaszkę oraz szybszy podział komórek to właśnie dzieci są szczególnie narażone na zgubne skutki promieniowania. Eksperci podkreślają, że rzeczywiste, długofalowe efekty tej ekspozycji poznamy dopiero za jakiś czas, co utrudnia dziś dokładną analizę problemu.

Choć nie znamy więc ciągle dokładnej skali ani charakteru negatywnego wpływu promieniowania niejonizującego na rozwijający się płód, specjaliści wytypowali potencjalne zagrożenia. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • ryzyko poronienia,
  • niepłodność,
  • negatywny wpływ na rozwój płodu (sposób wzrostu komórek, replikacja DNA, funkcjonowanie komórek mózgowych),
  • pojawienie się problemów behawioralnych u dziecka.

Jak chronić dziecko przed promieniowaniem?

Nie trzeba rezygnować z używania sprzętu elektronicznego, co w większości przypadków byłoby wręcz niemożliwe. Warto jednak stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym znacznie zminimalizujemy ryzyko.

Postarajmy się zwiększyć dystans między naszym organizmem a źródłem promieniowania, unikając kładzenia tabletów, telefonów czy laptopów bezpośrednio na ciele, a tym bardziej w pobliżu ciążowego brzuszka – stosujmy podkładki, słuchawki oraz inne gadżety, pozwalające trzymać sprzęt w bezpiecznej odległości.

Możemy też korzystać z trybu samolotowego, kupować bezpieczniejsze urządzenia czy w miarę możliwości ograniczać czas korzystania z nich.

Na rynku znajdziemy już produkty stworzone specjalnie z myślą o kobietach w ciąży. Nowością w Polsce jest koc chroniący przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Źródło: Materiały prasowe www.babymama.pl

Zobacz także: Jaki wpływ na rozwój płodu mogą mieć leki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)