POLECAMY

7 prawd i mitów na temat ciążowych wizyt u dentysty

Wokół ciążowych wizyt u dentysty krąży wiele wątpliwych historii. Sprawdź, które z nich są prawdą, a które mitem!
7 prawd i mitów na temat ciążowych wizyt u dentysty fot. Fotolia

1. Chore zęby mogą utrudniać zajście w ciążę

PRAWDA Stan zębów ma wpływ na przebieg ciąży i poród, a od niedawna wiadomo, że także na samo zapłodnienie. Według australijskich naukowców z Uniwersytetu w Perth choroby przyzębia opóźniają zajście w ciążę średnio o 2 miesiące. Dlatego najlepiej przed rozpoczęciem starań o dziecko zdiagnozować stan przyzębia, wykonując m.in. zdjęcie RTG i profesjonalną higienizację.

2. W ciąży nie wolno stosować znieczulenia stomatologicznego

MIT W trakcie ciąży standardem powinny być wizyty u dentysty przynajmniej raz na 3 miesiące. A w ich trakcie kobiety mogą swobodnie stosować znieczulenie stomatologiczne. Specjalny jego rodzaj eliminuje ryzyko pojawienia się skurczów macicy.

3. Chore dziąsła są zagrożeniem dla płodu

PRAWDA Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na choroby przyzębia. To hormony ciążowe sprawiają, że stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a nawet bolą. Objawów ciążowego zapalenia dziąseł nie można ignorować z powodu zagrożenia dla płodu. Jama ustna to brama dla bakterii, które przedostają się z chorego przyzębia do krwioobiegu, a potem do płodu.

4. Dziecko potrzebuje wapnia, stąd osłabienie zębów matki i próchnica

MIT Podatność na próchnicę nie ma nic wspólnego z zapotrzebowaniem płodu na wapń. Wszystko przez ciążowe zapalenie dziąseł, wywołane zmianami hormonalnymi.

5. Każde urodzone dziecko to utrata jednego zęba

MIT Dlaczego właściwie tak często w ciąży dochodzi do rozchwiania zębów? To konsekwencja unikania dentysty podczas ciążowego zapalenia dziąseł.

6. Ciążowe nudności są zagrożeniem dla zębów

PRAWDA Podczas wymiotów do jamy ustnej dostaje się sok żołądkowy, którego składnikiem jest kwas solny. Niszczy on szkliwo i wywołuje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej. Zęby stają się podatne na próchnicę i nadwrażliwość.

7. Dieta kobiety w ciąży ma wpływ na zęby jej dziecka

PRAWDA Zawiązki zębów powstają już w 6 tygodniu rozwoju zarodkowego. Zanim dziecko przyjdzie na świat, jego organizm wytworzy zawiązki wszystkich zębów mlecznych i stałych, za wyjątkiem ósemek. Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało zdrowe i mocne zęby, włącz do diety tłuste pokarmy mleczne i zielone warzywa liściaste.

Dowiedz się więcej o zdrowiu w ciąży:na podstawie informacji prasowej Unident Union Dental Spa
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 miesięcy temu
Potwierdzam! Nie wiedziałam, że kontrola zębów w trakcie ciąży jest tak istotna. Ważna jest też DOBRA opieka- ja dzięki paniom z EstheDentu w Warszawie bezboleśnie przeszłam przez cały okres ciąży. Polecam czeste kontrole w dobrym gabinecie!