POLECAMY

W ciąży bez rozstępów

Rozstępy zdarzają się nie tylko w ciąży. Miewają je młode dziewczyny, mężczyźni, a czasem dzieci. To kwestia predyspozycji i elastycznej skóry. Temu ostatniemu warto dopomóc.
W ciąży bez rozstępów
Różowe pręgi mogą utworzyć się podczas ciąży w różnych miejscach, głównie na brzuchu, pośladkach, piersiach, udach. Tam, gdzie skóra najbardziej się rozciąga, może dojść do zerwania włókien kolagenowych w głębszej warstwie skóry. W efekcie tworzą się prążki widoczne na ciele. Rozstępy łatwiej powstają, gdy skóra jest mało elastyczna, a także pod wpływem zmian hormonalnych podczas ciąży. Można jednak starać się nie dopuścić, by się pojawiły (lub ograniczyć ich widoczność), troskliwie masując swoje ciało.

Po co ten masaż
Po to, żeby skóra stała się elastyczna, a przez to bardziej podatna na rozciąganie. Dermatolodzy uważają nawet, że samo masowanie lepiej chroni przed rozstępami niż cudowne składniki kosmetyków.

Jak go robić
Delikatnie. Ważne jest, byś omijała górną część brzucha – masowanie tego miejsca mogłoby wywołać skurcze macicy. Możesz masować skórę, gdy wcierasz w nią kosmetyk, albo na sucho, posługując się szczotką. Dobre efekty przynosi też masaż punktowy – dwoma palcami chwytaj skórę, lekko unoś ją kawałek po kawałku, poruszaj i puść.

Od kiedy masować
Najlepiej uelastyczniać skórę jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli tego nie robiłaś, każdy moment jest dobry, by zacząć. Od trzeciego miesiąca masuj ciało dwa razy dziennie. Zrezygnuj z tego obowiązku dopiero dwa tygodnie przed porodem, żeby nie doprowadzić do powstania przedwczesnych skurczów.

Czego używać
Specjalnych kremów lub żeli (patrz ramka niżej). W skórę możesz wcierać też olejki, np. z jojoby, migdałowy, olejek z zarodków pszennych, oliwkę dla niemowląt, oliwę z oliwek. Te substancje zapewnią skórze wilgotność i sprawią, że stanie się elastyczna i miękka. Po zakończeniu masażu olejkiem weź chłodny prysznic, który spowoduje, że skóra stanie się ujędrniona i lepiej ukrwiona. Warto wykonać też delikatny peeling ciała – sprawi, że kosmetyki pielęgnacyjne będą lepiej wnikać w skórę.

Jeśli się nie uda
Nie udało ci się zapobiec powstaniu rozstępów? Po pewnym czasie zauważysz, że zmiany na twojej skórze staną się mniej widoczne – cienkie i jasne. Jeśli chciałabyś, aby jeszcze mniej rzucały się w oczy, po porodzie poproś dermatologa o maść z witaminą A, która przyspieszy regenerację skóry. Albo wybierz się na mikrodermabrazję – spłyci widoczne na skórze pręgi.

Jesteś w ciąży? Porozmawiaj z innymi przyszłymi mamami na ciazaporod.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)