POLECAMY

Usuwanie zęba w ciąży

Dzień dobry, Pani doktor, jestem w 3. tygodniu ciąży i od dwóch miesięcy miałam umówioną wizytę u mojego stomatologa.
Usuwanie zęba w ciąży

Dzień dobry, Pani doktor, jestem w 3. tygodniu ciąży i od dwóch miesięcy miałam umówioną wizytę u mojego stomatologa, niestety czeka mnie wyrywanie zęba i nie wiem, czy w moim błogosławionym stanie jest to wskazane. Na pewno będzie użyte znieczulenie miejscowe. Bardzo proszę o radę, czy powinnam na jakiś czas zaniechać leczenia zębów, czy mogę bez obaw za 2 tygodnie iść i podjąć się leczenia. Bardzo proszę również o cenne wskazówki jak dbać o zęby tak, aby po urodzeniu wszystkie mi nie wypadły. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.


Kasia27
Jak najbardziej ząbki trzeba leczyć - jeśli ktoś nie zdążył tego zrobić przed ciążą, można leczyć je w ciąży. Generalnie mówi się, że stomatologiczne znieczulenie jest bezpieczne, ale większość ginekologów oraz stomatologów uważa, że jeśli można poczekać, to lepiej usuwanie zębów wykonać po 12. tygodniu ciąży (po okresie organogenezy). Producent podaje, że znieczulenie nie przenika przez łożysko, ale może zdarzyć się, że pewne jego cząstki przenikną. Oczywiście, jeśli ząb jest "zepsuty" tak, że jest np. ropa, ząb jest bolący itd., to należy usunąć go jak najszybciej, bo jest on potencjalnym źródłem zakażenia (wówczas ryzyko zakażenia jest większe niż ryzyko przeniknięcia cząstek znieczulenia - po prostu z dwojga złego trzeba wybrać mniejsze zło). Moja propozycja: jeśli pani może, to z wyrwaniem zęba poczekać do 12 tygodnia (tak dla swojego spokoju).

Podstawowa zasada w czasie ciąży: bardziej należy dbać o stan uzębienia. Ma ona związek z tym, że zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą wywołać zapalenie dziąseł, a nawet krwawienia z nich.  Zęby należy szczotkować i nitkować najlepiej po każdym posiłku (o ile jest to możliwe). Najlepiej używać szczoteczki z miękkim włosiem (aby zmniejszyć ryzyko krwawienia z dziąseł). Można żuć gumę bez cukru po to, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego (wówczas, gdy nie może pani umyć zębów, bo np. jest pani na zakupach i w czasie ich robienia podjada pani coś pysznego). Proszę zadbać, aby ilość witamin była odpowiednia - proszę jeść dużo warzyw i owoców; niedobory witamin też mogą źle wpływać na stan dziąseł.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/rok temu
Ja miałam usuwany ząb w 3 mc ciąży w podwarszawskim gabinecie ArtDenta u p.Agnieszki Kotwy-Grudzińskiej. Wybrałam tę klinikę, bo mają same pozytywne opinie i specjalizują się w trudnych przypadkach. Córka urodziła sie zdrowa :)
/rok temu
Dwa dni temu miałam usuwany zab, dolna 4. Jestem w 7 miesiącu ciazy, wszystko jest w porządku, ja mogę wreszcie normalnie funkcjonować, jeść i myśleć. :) Miałam znieczulenie miejscowe, szczerze powiedziawszy to strach ma wielkie oczy, gdy weszłam do gabinetu i Pan dentysta odrazu zarządził wyrywanie bo antybiotyk raczej nie wchodził w grę , przerazilam się bo nigdy nie miałam usuwanego zęba. Całość trwala z 10 minut. Minely dwa dni a mi została lekka opuchlizna, wiec Mamy lećcie do dentysty. Jeszcze będziecie miały sporo nieprzespanych nocy, nie warto marnować tych na bol zęba. Poza tym zawsze może wdać się zakzenie
/2 lata temu
jestem w 8tyg ciąży od około tygodnia boli mnie ząb bylam u dentysty dwa dni temu otworzył zęba i oczyscil kanaliki ale boli okropnie nadal....nie wiem co robic boje się poronienia oraz skutkow ubocznych dla dziecka po znieczuleniu ale bol jest nie do wytrzymania
POKAŻ KOMENTARZE (16)