USG w ciąży – jak często należy je wykonywać?

Badanie USG jest bezpieczne i zupełnie bezbolesne, należy do obowiązkowych badań w ciąży. Czy wiesz, ile razy trzeba wykonywać to badanie podczas ciąży?
/ 02.03.2015 10:31

usg w ciąży

Fot. Fotolia

Każda kobieta w ciąży powinna poddać się standardowemu USG 2D przynajmniej trzy razy – podkreślają eksperci. Dzięki temu ginekolog przy użyciu specjalistycznej aparatury może ocenić, jak maleństwo się rozwija.

Co pozwala wykryć badanie USG w ciąży?

Wykonywanie badań USG podczas ciąży jest niezwykle ważne, bo to podstawowy element profilaktyki zdrowia zarówno mamy, jak i dziecka. Powinny być one przeprowadzane w określonych terminach: między 11. a 13. i 18. a 22. tygodniem ciąży oraz po 30. tygodniu. "Badanie USG jest bezpieczne i zupełnie bezbolesne, a co najważniejsze niezmiernie istotne i niezastąpione w diagnostyce. Dzięki niemu na podstawie konkretnych wskaźników i w całkowicie nieinwazyjny sposób możemy stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo" – podkreśla dr Piotr Sołowiej, ginekolog ze Szpitala Medicover.

Zobacz także: Co oznaczają skróty na wyniku badania USG ciąży?

Lekarz ocenia między innymi budowę anatomiczną, czynność narządów wewnętrznych, a także ryzyko wystąpienia u maleństwa najczęstszych chorób genetycznych i wad wrodzonych.

"Prenatalna diagnostyka ultrasonograficzna pozwala rozpoznać ewentualną patologię płodu na etapie umożliwiającym leczenie jeszcze w łonie matki, a jeśli jest to niemożliwe, to tuż po porodzie. Tak wczesne rozpoznanie to szansa na skuteczną terapię, ale także na przygotowanie rodziców do choroby dziecka" – dodaje dr Sołowiej.

Trzy badania USG 2D w trakcie ciąży to absolutne i obowiązkowe minimum, które dostarcza lekarzowi cennych informacji.

Źródło: Materiały prasowe Wizerunkowo.com

Zobacz także: Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna – rodzaje badań

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA