POLECAMY

USG w ciąży

To bezpieczne badanie, które pozwala precyzyjnie ocenić, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Informuje też o stanie zdrowia mamy.
USG w ciąży
Lekarz przesuwa specjalną głowicą po posmarowanym żelem brzuchu, a na ekranie ukazuje się obraz wnętrza macicy i oczywiście maleństwa. Głowica wysyła fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości (nie jest to promieniowanie!), które odbijają się od narządów wewnętrznych. Następnie wracają do czujnika w głowicy, a system informatyczny przetwarza te informacje na obraz, który widzisz na ekranie – tak wygląda całe badanie.

Kiedy się zgłosić?

Zazwyczaj od trzech do pięciu razy w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży. O tym, ile razy będziesz musiała przechodzić to badanie, zadecyduje jednak ginekolog, który prowadzi twoją ciążę.

Oto najważniejsze etapy ciąży, na których poprzez badanie USG lekarz będzie chciał skontrolować zdrowie dziecka i twoje.
- 6.–8. tydzień.
Sprawdza się, czy zarodek znajduje się w macicy (można już zauważyć bijący punkcik – serce). To badanie pozwala na określenie wieku ciążowego oraz tego, czy nosisz jedno czy więcej dzieci.
- 11.– 14. tydzień. Badanie bywa nazywane genetycznym, gdyż wykonuje się wtedy m.in. pomiar tzw. przezierności karku (bardzo mały zbiornik płynu znajdujący się w tym miejscu ciała płodu) i ocenia się kości nosowe. To ze sporym prawdopodobieństwem pozwala sprawdzić, czy dziecku nie grozi zespół Downa i inne nieprawidłowości genetyczne oraz wady serca. Podczas badania mierzy się też długość malca, ogląda zarys główki, kończyny, paluszki. Można już zobaczyć żołądek i pęcherz moczowy.
- 18.–23. tydzień. Ocenia się wszystkie narządy malca, ogląda twarzyczkę, mierzy się też dziecko i określa jego płeć.
- 28.–32. tydzień. Sprawdza się wielkość główki dziecka, obwód jego brzuszka oraz długość kości – po to, aby wykryć wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu. Oprócz tego ocenia się płyn owodniowy oraz stopień dojrzałości łożyska.
- 38.–40. tydzień. Badanie pozwala oszacować masę ciała maluszka i objętość płynu owodniowego. A gdy poród się spóźnia, USG rozstrzyga, czy dziecko w macicy jest nadal bezpieczne i można czekać na pierwsze skurcze, czy może ciążę trzeba zakończyć szybciej.
- Po 40. tygodniu (po terminie porodu). Lekarz zechce skontrolować, czy dziecko może jeszcze zostać w macicy. Podczas USG mierzy ilość płynu owodniowego, ocenia wygląd łożyska, czyli stopień jego dojrzałości, sprawdza przepływ krwi w naczyniach i określa stan dziecka (jest to tzw. test Manninga).

W dwóch, trzech, czterech wymiarach
- Aparatura 2D
(klasyczna) daje obraz płaski, czarno-biały. Widać dziecko w ruchu. Umożliwia ona lekarzowi ocenę budowy narządów wewnętrznych, tym samym pozwala wykryć wiele nieprawidłowości.
- USG kolorowe (Doppler) zaznacza kolorem przepływy krwi w naczyniach, nawet tych małych. Daje płaski obraz, więc nie widać szczegółów wyglądu malca.
- 3D (trójwymiarowe) pozwala zobaczyć buzię dziecka, okrągły brzuszek, rączki. Obraz jest trójwymiarowy, ale nieruchomy.
- 4D (dodany zostaje czwarty wymiar, czyli czas). Pozwala obejrzeć, jak dziecko się porusza (w odróżnieniu od 3D). Aby obraz w badaniu 3D i 4D był wyraźny, dziecko musi być odpowiednio ułożone, a ilość płynu owodniowego – prawidłowa.

Nie sama technika
Wiarygodność wyników USG zależy od jakości sprzętu, ale przede wszystkim od doświadczenia lekarza wykonującego badanie. Wybierz się więc do sprawdzonego specjalisty – ginekologa (najlepiej gdy jest on także położnikiem).
Ważne! Jeśli podczas badania lekarza coś zaniepokoi, nie wpadaj od razu w panikę. Zazwyczaj bowiem kolejne badania wypadają prawidłowo. Na wszelki wypadek, po konsultacji z lekarzem, warto wykonać jeszcze jedno badanie... innym urządzeniem.
Pewne trudności w ocenie nienarodzonego dziecka mogą się pojawić na przykład wtedy, gdy błędnie podałaś lekarzowi datę ostatniej miesiączki, dziecko nietypowo się ułoży albo jeśli jesteś bardzo otyła.

Rada:
Nie biegaj na USG co miesiąc tylko po to, aby zobaczyć, co u maluszka. Najnowsze badania dowodzą, że zbyt częste wykonywanie USG może powodować zmniejszenie wagi urodzeniowej dziecka. Rób je tylko na wyraźne zalecenie lekarza, który prowadzi twoją ciążę.


Tagi: usg, ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)