POLECAMY

5 rad, jak być piękną w ciąży!

Dowiedz się, jak dbać o swoje ciało w czasie ciąży. Dzięki temu będziesz wyglądać piękniej niż przed poczęciem dziecka!
5 rad, jak być piękną w ciąży! fot. Fotolia

Lśniącee włosy, ponętny biust, zaróżowione policzki, rozmarzone spojrzenie... To prawda: kobiety w ciąży wyglądają wyjątkowo seksownie. Prawdą jest niestety także to, że to tylko jedna strona medalu. Hormony, które przestrajają organizm przyszłej mamy potrafią też płatać figle. Co z tym zrobić?

1. Dla pięknej cery nie daj się trądzikowi

Pod wpływem hormonów cera może stać się tłusta i trądzikowa. Przyczyną trądziku, który rozpoczyna się w 3. miesiącu ciąży, a ustępuje po porodzie jest często rozrost gruczołów łojowych. Leczenie należy prowadzić ostrożnie, unikając leków, które mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. To m.in. leki hormonalne, a także antybiotyki. Kobiety ciężarne i karmiące mogą korzystać jedynie z bezpiecznych preparatów do smarowania. Lekarz powie ci, które możesz stosować.

2. Powiedz nie obrzękom w ciąży!

Masz wrażenie, że przytyłaś? Mogą to być obrzęki wywołane zatrzymaniem wody w tkankach. Ilość wody, jaką organizm zatrzymuje, bywa różna. W skrajnych sytuacjach może nawet dojść do wzrostu wagi ciała o 30 kilogramów. Uwaga: duży przyrost masy może stanowić zagrożenie dla rozwoju dziecka i zawsze wymaga wyjaśnienia. Jeśli masz obrzęknięte nogi, codziennie przez pół godziny spaceruj. Ogranicz również produkty z solą i sodem.

3. Uchroń ciało przed rozstępami

Problem ten dotyczy aż 90% kobiet w ciąży. Rozstępy towarzyszą szybkiemu przyrostowi masy ciała, ale istotne są także predyspozycje genetyczne. U kobiet ciężarnych rozstępy powstają najczęściej na pośladkach, udach, piersiach i promieniście wokół pępka. Niestety, zdaniem lekarzy nie ma sposobu, by ich uniknąć. Można jednak zadbać o to, by zmniejszyć ich ilość. Przede wszystkim pilnuj wagi, ruszaj się, stosuj prawidłową dietę i dobrze dobrany biustonosz. Pamiętaj o kremach na rozstępy dla ciężarnych – dzięki nim skóra będzie dobrze nawilżona i elastyczna.

4. Ostrożnie walcz z cellulitem

Za tworzenie się cellulitu podczas ciąży odpowiedzialny jest wysoki poziom estrogenów. Niestety, przyszłym mamom nie wolno używać większości kosmetyków i leków na cellulit. Przed zastosowaniem zwykłego kremu antycellulitowego warto więc porozmawiać z lekarzem. Niewskazane są też zabiegi drenujące. Lepiej skupić się na ćwiczeniach, delikatnych pilingach i masażach.

5. Ruszaj się!

Pamiętaj, że ruch jest najlepszych sposobem na utrzymanie formy i smukłego ciała w ciąży. Dodatkowo pozwala na dotlenienie organizmu. Dlatego zamiast siedzieć przed telewizorem wyjdź na spacer lub marsz z partnerem.

LISTA ZABIEGÓW ZAKAZANYCH
  • Unikaj kosmetyków zawierających borowiny, kofeinę, retinoidy.
  • Zrezygnuj z zabiegów rozgrzewających, laserowych, z użyciem prądu i ultradźwięków.
  • Nie depiluj się gorącym woskiem, bo to sprzyja pękaniu drobnych naczynek, które podczas ciąży są wyjątkowo delikatne i podatne na uszkodzenia.
  • Zrezygnuj z sauny i gorących kąpieli. Tu – podobnie jak w przypadku depilacji na gorąco – chodzi o naczynka.
napisane na podstawie tekstu autorstwa Aleksandry Radość opublikowanego w magazynie Będę mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)