POLECAMY

Zmiany w urlopie macierzyńskim po 18 marca 2013

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego wejdzie w życie już we wrześniu. Ale będzie dotyczyć tylko tych, które urodziły przed 18 marca!
Zmiany w urlopie macierzyńskim po 18 marca 2013 fot. Fotolia

Kontrowersje wokół zmiany prawa

Choć zmiana ta niewątpliwie jest doceniana przez wszystkie mamy, termin jej wprowadzenia - czyli 1 wrzesień - budzi liczne kontrowersje. Dlaczego? Otóż dlatego, bowiem zmiana ta będzie dotyczyć również matek, które w momencie wejścia ustawy w życie będą przebywały na urlopie macierzyńskim (automatycznie zostanie im przedłużony o kolejne pół roku). A co za tym idzie, adekwatnie do dat, możliwość podjęcia rocznego urlopu macierzyńskiego nie obejmie matek, które urodziły przed 18 marca.

Sprzeciw kobiet wobec zmian

Kobiety, które urodziły przed 18 marca walczą o swoje prawa argumentując, że wszystkie dzieci z rocznika 2013 powinny być traktowane jednakowo. Z tego powodu apelują, by wejście ustawy w życie przesunięto na 10 czerwca, bowiem wtedy to właśnie wszystkie dzieci, które przyszły na świat w tym roku, zostałyby objęte nowymi regulacjami.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
ale nikt głośno o tym nie mówi,że przez pierwsze 24 tyg macierzyski będzie płatny % a reszta przedłużobego urlopu płatna tylko 60% .
/5 lat temu
Raczej po 18 marca a nie przed 18....
/5 lat temu
błąd w temacie.