Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród fot. Fotolia

Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród

Sprawdź, czy takie ułożenie macicy może być problemem.
Milena Oszczepalińska / 23.10.2018 10:28
Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród fot. Fotolia

W większości przypadków macica skierowana jest ku przodowi. Zdarza się jednak, i to wcale nie nadzwyczaj rzadko, że jest on skręcona ku tyłowi. Czy takie tyłozgięcie macicy ma wpływ na ciążę i później poród? Sprawdźmy!

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Takie ułożenie macicy nie jest tym najpopularniejszym, ale nie oznacza to, że jest wadliwe. Występuje po prostu dużo rzadziej. Może jednak powodować pewne dolegliwości. Żeby wykryć, czy macica jest zgięta do tyłu, należy wykonać badanie USG. Można jednak przypuszczać, że tak właśnie jest, jeśli kobieta boryka się z:

  • bolesnymi miesiączkami oraz pojawiającymi się skrzepami;
  • nieprzyjemnym uczuciem nacisku na pęcherz podczas stosunku płciowego;
  • bólami kręgosłupa w odcinku krzyżowym.

Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród

Zgięcie macicy ku tyłowi może utrudniać zajście w ciążę. Nie oznacza jednak, że kobieta jest bezpłodna. Para, która ma świadomość tego, że partnerka ma tyłozgięcie macicy, po prostu musi znaleźć pozycję odpowiednią dla siebie - taką, która nie będzie uciążliwa dla kobiety i w której zajście w ciążę będzie łatwiejsze.

Jeśli już parze uda się począć dziecko, tyłozgięcie macicy nie powinno utrudniać ciąży i porodu. Jedyne, na co powinna zwracać uwagę ciężarna, to jak najczęstsze leżenie na brzuchu w pierwszych tygodniach ciąży. Miednica wówczas rozszerza się i może uciskać na kręgosłup, powodując jego ból. Po 16 tygodniu ciąży ten ból powinien być już coraz mniejszy lub nawet całkowicie ustąpić.

Sprawdź też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)