POLECAMY

Poznaj przyczyny twardego brzucha w ciąży!

Od jakiegoś czasu zdaje ci się, że twój brzuch robi się coraz bardziej twardy? Sprawdź, jaka jest tego przyczyna!
Poznaj przyczyny twardego brzucha w ciąży! fot. Fotolia

 

Wypowiedź lekarza: co oznacza twardy brzuch w ciąży?

Twardy brzuch w ciąży - jaka jest tego przyczyna?

Jeśli twój brzuch stał się twardy, a w przeciągu doby owa twardość zmniejszyła się - nie ma powodu do niepokoju. Tak objawiają się przygotowania macicy do porodu i skurczów, które go wywołają.

Zwykle twardemu brzuchowi w ciąży towarzyszą skurcze Braxtona Hicksa, które ciężarna może odczuć już po 20. tygodniu ciąży. Nie są one bolesne i - w odróżnieniu od skurczów porodowych - w ciągu kilku godzin zanikają, by za jakiś czas ponownie dać o sobie znać.

Co robić, gdy z dnia na dzień brzuch coraz bardziej twardnieje?

Wszystko to jest spowodowane coraz bardziej zaawansowaną ciążą i stanem fizjologicznym przyszłej mamy, której organizm przygotowuje się do porodu i po prostu… ćwiczy!

Czy twardy brzuch w ciąży stanowi zagrożenie dla dziecka?

Jeśli twardniejącemu brzuchowi towarzyszą bolesne skurcze, może okazać się to zwiastunem przedwczesnego porodu. W takim wypadku jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę i jedź do szpitala. Zwykle wystarczy danie sobie troszkę więcej luzu i oszczędzanie się. Dzięki odpoczynkowi samopoczucie przyszłych mam znacznie się poprawia.

Uwaga! Jeśli twardniejącemu brzuchowi towarzyszy plamienie lub krwawienie w ciąży, jak najszybciej jedź do szpitala. Oznacza to skracanie się szyjki macicy i w konsekwencji przedwczesny poród.

Jakie leki na twardy brzuch w ciąży?

Lekarze najczęściej przepisują kobietom w ciąży środki farmakologiczne takie jak No-Spa, Fenoterol czy Luteina.

Twój brzuch jest twardy? Masz wrażenie, że coś może być nie tak? Podyskutuj z innymi, przyszłymi mamami na naszym forum na temat twardego brzucha w ciąży. Zapraszamy!
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
a ja sie balam, ze twardy brzuch w ciąży to naprawde cos strasznie złego!!