POLECAMY

Transfer zarodków - jak się przygotować?

Transfer zarodków następuje zwykle w 2 dobie po punkcji jajników. Zabieg jest bezbolesny i trwa dosłownie chwilę. Trzeba jednak się do niego odpowiednio przygotować.

Przygotowanie do transferu zarodków

Zazwyczaj pacjentka proszona jest o przybycie do kliniki 20-30 minut przed planowanym transferem. Na godzinę przed zabiegiem pacjentka powinna wypić od 0,5-1 litra wody niegazowanej. Zabieg wykonuje się bowiem na pełnym pęcherzu. Zanim lekarz rozpocznie transfer, najpierw za pomocą USG sprawdzi stopień wypełnienia pęcherza. Jeśli będzie niewystarczająco napełniony, zaleci wypicie dodatkowej ilości płynu.

Transfer zarodków - krok po kroku

Transfer zarodków polega na wprowadzeniu 1-3 zarodków do jamy macicy. O liczbie podawanych jednorazowo zarodków decyduje lekarz w konsultacji z pacjentami. Sam transfer następuje zwykle w drugiej dobie po punkci jajników, kiedy zarodek osiąga stadium 4-8 komórkowe. W wybranych przypadkach podawane są starsze zarodki w tzw. stadium blastocysty (5-6 doba). O tym, które zarodki będą transferowane, decyduje embriolog na podstawie oceny ich jakości i możliwości dalszego rozwoju.

Polecamy na Babyonline.pl: Co może zwiększyć skuteczność in vitro?

Przed transferem lekarz prowadzący przedstawi wyniki pracy embriologów i przekaże nam dokumenty podsumowujące etap embriologiczny procedury in vitro. Poinformuje ile zarodków udało się uzyskać, jakiej są jakości oraz które z nich zostały wybrane do transferu. Do dokumentów informujących o zarodkach, dołączone są także zdjęcia transferowanych zarodków.

Zarodki wprowadzane są przez lekarza przez pochwę do jamy macicy za pomocą cienkiego cewnika. Trwa to dosłownie chwilę.

Po transferze pacjentka udaje się na krótki odpoczynek - musi poleżeć około 15-20 minut. Dopiero po tym czasie może opróżnić pęcherz i opuścić klinikę.

W okresie po podaniu zarodków do dnia testu ciążowego zalecamy jest oszczędzający tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej oraz wstrzemięźliwość seksualna. 

Polecamy: Stadium transferowanego zarodka a ilość ciąż

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)