POLECAMY

Torbiel na jajniku

Jesteś w ciąży, a na twoim jajniku wykryto torbiel? Co robić w takiej sytuacji, podpowiada ginekolog.
Torbiel na jajniku fot. Panthermedia

Jestem w ósmym tygodniu ciąży. W czasie badania USG okazało się, że w prawym jajniku jest torbiel o średnicy 6 cm. Nie mam żadnych dolegliwości. Czy coś mi grozi i czy będę musiała mieć operację?  


Torbiele jajników pojawiają się czasem w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jeśli zmiana nie wywołuje żadnych objawów, to wymaga jedynie obserwacji. Niestety, czasem torbiele mogą powodować bóle brzucha, ponieważ uciskają na sąsiednie narządy, pęknąć lub ulec skręceniu.

Większość takich torbieli znika samoistnie na początku drugiego trymestru ciąży. Jeśli zmiany utrzymują się nadal, powinno się rozważyć ich usunięcie.

Skąd się biorą te zmiany? Otóż zwykle są to czynnościowe torbiele ciałka żółtego. Ciałko żółte powstaje z pękniętego pęcherzyka Graafa i produkuje progesteron, hormon podtrzymujący rozwój ciąży. Najczęściej osiąga średnicę 20–30 mm. Czasem jednak znacznie się powiększa, nawet do kilku centymetrów. Rozpoznanie jest możliwe w czasie badania USG – ocenia się wtedy echogeniczność, wielkość, unaczynienie oraz obecność cech ultrasonograficznych mogących świadczyć o podejrzeniu zmiany złośliwej.

Na pytanie odpowiadała: dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie


Jesteś w ciąży i coś cię zaniepokoiło? Porozmawiaj o tym na ciazaporod.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
jestem w 36 tc mam torbiel na jajniku o śr 7 cm, hormony nie zniwelowały jej na początku ciąży. teraz boję się rodzić z tą torbielą.
/3 lata temu
Witam, jestem w siódmym tygodniu ciąży. Dwa tygodnie temu byłam pierwszy raz u lekarza, który skierował mnie do szpitala, podejrzewając ciążę pozamaciczną. W szpitalu po dwóch dniach okazało się, że jest to wczesna ciąża wewnątrzmaciczna. Tydzień temu odebrałam wypis ze szpitala i przeczytałam tam, że mam torbiel na jajniku 3 cm, o której lekarz mnie nie poinformował, tak jakby to w ogóle nie było ważne. Wczoraj będąc u lekarza było wszystko w porządku, serduszko bije, dzidzia rośnie, ale teraz mam torbiel o wielkości 5 cm. Lekarz powiedział, że mam się nie martwić, że do 16tc ciąży torbiel powinna zniknąć i zalecił kontrolę za dwa tygodnie. A co jeśli torbiel się nie wchłonie? Dostanę antybiotyk? Jak to zadziała na dziecko? Czy będę mieć operację? Czy mogę stracić dziecko? Dodam, że nic mnie nie boli.
/4 lata temu
Ja miałam torbiel ciałka żółtego w czwartym tyg ciąży, miała 6cm i pękła, objawiło się to okropnym bólem brzucha z promieniowaniem do ramienia w środku nocy. Ciąża nie była jeszcze widoczna na usg, tylko badania betahcg z krwi na ciąże wskazywało. Operacja laparoskopowa była natychmiastowa. A prawidłowy rozwój ciąży został potwierdzony dopiero w 7tyg. kiedy zaczęło bić serduszko (wcześniej były cały czas podejrzenia pozamacicznej). Całą ciążę zażywałam duphaston, później luteinę i byłam na zw lekarskim. Maluch urodzony w terminie, 10pkt :) dziś ma już prawie 4 lata :)
POKAŻ KOMENTARZE (2)