POLECAMY

Tomasz

Imię aramejskie (w oryginale Toma), utworzone od czasownika „taam”, czyli „podwajać”. Pierwotnie najpewniej nie pełniło funkcji imienia, tylko oznaczało po prostu „bliźniak”.
Tomasz

Za taką tezą zdaje się przemawiać fakt, że biblijny apostoł Tomasz (znany pod niezbyt pochlebnym przydomkiem „Niewierny”) w źródłach greckich bywa nazywany Didymus, co dosłownie da się przetłumaczyć jako „podwójny”, lub właśnie „bliźniak”. Popularność tego imienia od dawna była i nadal jest ogromna. Najpowszechniejsze jego odmiany, występujące w różnych językach to: niemiecki i francuski Thomas, angielski Thomas, Tom i Tommy, włoski Tommaso, węgierski Tomas, rosyjski Foma. Tomasz stał się również prekursorem licznych polskich nazwisk, takich jak Tomaszewski, czy Tomczak.

Imienin zbyt wielu nie zgromadził, zaledwie pięć w ciągu roku: 7 marca, 22 września, 18 listopada, 21 i 29 grudnia.

Choć imię Tomasza sugeruje „podwójność”, sam jego właściciel raczej woli życie w pojedynkę. Nawet będąc żonatym i posiadając gromadkę dzieci, skrupulatnie wykorzystuje każdą okazję, by jak najwięcej czasu spędzić jedynie we własnym towarzystwie. Jednak absolutnie nie jest egoistą. Gdy tylko może komuś pomóc – robi to bez wahania.

Panowie o tym imieniu na przyszłość powinni pamiętać, by nie wykazywać za daleko posuniętej łatwowierności. Oczywiście nie muszą od razu być aż tak „niewierni”, jak ich nowotestamentowy imiennik, ale nawet wiara w nadmiarze może zaszkodzić. Zwłaszcza przy podpisywaniu kontraktów biznesowych, albo wszelkiego rodzaju umów cywilno – prawnych.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)