Test NIFTY określa ryzyko wystąpienia trisomii płodu!

Na czym polega test NIFTY i którym kobietom poleca się jego wykonanie? Które choroby genetyczne pomaga wykryć?
/ 06.10.2015 10:21

ciąża

fot. Fotolia

Test NIFTY to nowa metoda bezpiecznego, nieinwazyjnego badania prenatalnego, która z dokładnością do 99% może wykryć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Test jest całkowicie bezpieczny zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka.

Na czym polega test NIFTY i w jakim celu się go wykonuje?

Test NIFTY, czyli Nieinwazyjny Test Prenatalny w Kierunku Trisomii, to badanie genetyczne, które określa ryzyko wystąpienia trisomii płodu. Trisomie to najczęściej występujące zespoły wad wrodzonych wywołane przez obecność dodatkowych kopii chromosomu 21, 18 lub 13. Co to oznacza?

Trisomia 21 to zespół Downa. Dzieci obarczone tą chorobą rodzą się z wieloma wadami. Najczęściej są to choroby serca, padaczka, zaburzenia tarczycy, wady słuchu i wzroku, czy zaburzenia układu oddechowego i pokarmowego. Dziecko z zespołem Downa rodzi się średnio raz na 800 porodów. Trisomia 18 oznacza zespół Edwardsa. Większość (ok. 95%) ciąż z tym zespołem kończy się spontanicznym poronieniem, a niemowlęta żyją bardzo krótko – jedynie 10% przeżywa 1 rok. U dzieci dotkniętych tą chorobą obserwuje się takie zaburzenia jak wady mózgu, serca, nerek i żołądka. Dziecko z zespołem Edwardsa rodzi się średnio raz na 6 000 porodów. Ostatnia z trzech wad to zespół Patau, czyli trisomia 13. W tym przypadku płód często umiera jeszcze w macicy lub dziecko rodzi się martwe. Jeśli zdarzy się, że przeżyje poród, to najczęściej umiera w pierwszych latach swojego życia. Wady, które występują w przypadku tej trisomii, to uszkodzony układ nerwowy i układ krążenia, a także zaburzenia neurologiczne. Średnio jedno na 10 000 dzieci rodzi się z zespołem Patau. Należy podkreślić, że występowanie wymienionych chorób genetycznych wzrasta z wiekiem matki.

Zobacz też: Czy to prawda, że w ciąży nie wolno jeść sushi?

Dla kogo jest przeznaczony test NIFTY?

Wykonanie testu NIFTY powinny rozważyć w szczególności kobiety powyżej 35. roku życia, które z różnych względów nie chcą zdecydować się na żadne inwazyjne badania prenatalne – mówi dr Agnieszka Tymińska, specjalista ginekolog położnik. – Dodatkowo test NIFTY jest bardzo uzasadniony w przypadku kobiet, które zaszły w ciążę metodą in vitro lub których wyniki badań biochemicznych i ultrasonograficznych w pierwszym i drugim trymestrze ciąży sugerują istnienie sporego ryzyka trisomii. To również dobre rozwiązanie dla pań, które mają wysokie ryzyko poronienia, łożysko przodujące lub są zakażone HBV bądź HIV. W takich przypadkach lepiej zrezygnować z inwazyjnych badań i zdecydować się na nieinwazyjny test NIFTY.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu jest ciąża mnoga, a także sytuacja, kiedy kobieta miała w przeszłości terapię komórkami macierzystymi lub w ciągu 6 miesięcy przed ciążą została poddana transfuzji krwi czy przeszczepowi narządów.

Test polega na pobraniu krwi od matki, izolacji materiału genetycznego dziecka (materiał ten krąży we krwi kobiety) i poddaniu go analizie za pomocą zaawansowanych technik. Test jest całkowicie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Wykonując badanie NIFTY, nie ma żadnego ryzyka poronienia ani infekcji wewnątrzmacicznych. Co więcej, taki test jest bardzo dokładny – daje kobiecie niemal 100% pewność poprawności wyniku.

Test NIFTY może być wykonany u kobiet pomiędzy 12. a 24. tygodniem ciąży. Można go zrobić m.in. w przychodni Renort oraz Gabinetach Łucka w Warszawie. Na wynik czeka się do 10 dni od pobrania krwi. Koszt badania to ok. 2 500 zł.

Zobacz też: Jak przygotować się do ciąży po poronieniu?

Źródło: materiały prasowe NZOZ Renort/mn