Świąd pochwy-wynik zmiany pH pochwy w ciąży?

Jestem w 6. tygodniu ciąży i zauważyłam lekkie plamienie rano. Teraz jest wszystko w porządku lecz swędzi mnie pochwa co jakiś czas.

Świąd pochwy- wynik zmiany pH pochwy w ciąży?

Jestem w 6. tygodniu ciąży i zauważyłam lekkie plamienie rano. Teraz jest wszystko w porządku lecz swędzi mnie pochwa co jakiś czas. Jest tak, że swędzi mnie przez około tydzień później jest spokój i za jakiś czas przychodzi świąd z powrotem. Bardzo proszę o wiadomość ponieważ to jest moja pierwsza ciąża i bardzo się boję, że coś jest nie tak.

Przestraszona

Każde plamienie bez względu na jego intensywność, czas wystąpienia ( tydzień ciąży, pora dnia itd.) w okresie ciąży wymaga konsultacji ginekologicznej. Jest to bardzo istotne ponieważ plamienie we wczesnym okresie ciąży może (nie musi tak być) być wynikiem niedoboru progesteronu. W takim przypadku konieczne jest przyjmowanie pochodnych progesteronu. Progesteron to tzw. strażnik ciąży niezbędny do utrzymania ciąży. Podobnie świąd pochwy należy skonsultować z ginekologiem. Może on być wynikiem naturalnej zmiany pH pochwy w okresie ciąży lub wynikiem infekcji drożdżakami. Badanie lekarskie wyjaśni przyczynę świądu pochwy. Aby złagodzić świąd, który jest wynikiem zmian pH pochwy można stosować okłady z tantum rosa lub kory dębu (zioła można kupić w aptece). Ważne jest przestrzeganie kilku zasad: bielizna powinna być bawełniana, często należy zmieniać wkładki higieniczne, bielizna nie powinna być obcisła, do mycia należy używać łagodnych bezzapachowych kosmetyków (zapachowe mogą działać drażniąco). Warto również stosować probiotyki ginekologiczne, które warunkują prawidłową florę bakteryjną pochwy.

Pozdrawiam serdecznie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/5 lat temu
przy takich problemach najlepiej sobie zrobić wymaz z pochwy i zrobić czystość pochwy-mnie wyszło mało lactobacillusów i lekarz zlecił lactovagianal. Po jakims czasie dolegliwości ustąpiły, ale do probiotyku jeszcze później wracałam. Mozna poprosić lekarza o skierowanie na badanie, albo zrobić samemu.Ja robiłam odpłatnie w labie-60 zł kosztował taki podstawowy komplet badań z posiewu.
/6 lat temu
Kiedy zaszłam w ciąże co było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, od razu udałam się do ginekologa aby sprawdzić czy z dzieciątkiem wszystko w porządku, zgodnie z zaleceniem lekarza zaczęłam stosować probiotyk dopochwowy invag, który zawiera 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego,dzięki czemu bardzo dobrze kolonizuje pochwę, stosowałam go również w okresie połogu.
/6 lat temu
Provag żel poleciła mi moja pani ginekolog do stosowania w codziennej higienie, zakwasza środowisko pochwy chroniąc tym samym przed infekcjami. Stosowałam go cała ciąże wraz z probiotykiem doustnym i żadna infekcja mnie nie dopadła.
POKAŻ KOMENTARZE (2)