POLECAMY

Stop paciorkowcom

Nie dopuść do tego, aby noworodek podczas porodu zaraził się paciorkowcem. Jak temu zaradzić, radzi ginekolog.
Stop paciorkowcom

Czytałam o niebezpieczeństwie zarażenia noworodka paciorkowcem w trakcie porodu. Nie mam objawów, ale chcę być spokojna, że niczego nie zaniedbałam. Jak uchronić dziecko przed zakażeniem paciorkowcem?  
Julita


W ostatnich tygodniach ciąży warto wykonać posiew z kanału szyjki macicy, pochwy i ewentualnie odbytu, aby sprawdzić, czy jest Pani nosicielem bakterii.

Jeśli wynik okaże się pozytywny, wówczas zleca się kurację antybiotykową jeszcze przed porodem. Po jej zakończeniu czeka jeszcze kontrolny posiew, by upewnić się, że leczenie było skuteczne. To powinno uchronić maluszka przez zarażeniem się w czasie porodu.

Jeśli ciężarna nie przejdzie kuracji, leki dostanie dożylnie na początku czynności skurczowej. To też uchroni noworodka przed chorobą. Wkrótce po narodzinach pediatra pobierze posiew od dziecka, aby upewnić się, czy maleństwo jest zdrowe i czy leczenie jego mamy było skuteczne.


radziła: dr n. med. Renata Jaczyńska - specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Masz pytanie dotyczące zdrowia? Zadaj je na www.ciazaporod.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
W 20 tygodniu ciąży z wymazu z pochwy wyszedł mi paciorkowiec kałowy. Niestety lekarz przepisał mi antybiotyk, po przeleczeniu zrobiłam kolejny wymaz, wszystko było w porządku, do porodu z polecenia ginekologa codziennie zażywałam provag, który wzmacnia odporność układu moczowego i płciowego. Przed porodem zrobiłam kolejny wymaz, nawrotu infekcji bakteryjnej nie było, byłam spokojna o zdrowie Michasia.