POLECAMY

Sprawdzone sposoby na skurcze nóg podczas ciąży

Skąd się biorą skurcze nóg w ciąży? Jak sobie z nimi radzić? Wypróbuj proste sposoby na skurcze nóg podczas ciąży!

skurcze nóg w ciąży

fot. Fotolia

Kiedy pojawiają się skurcze nóg w ciąży?

W III trymestrze prawie każdej kobiecie w ciąży doskwierają skurcze kończyn, szczególnie łydek. Dolegliwość ta nasila się w ciepłych miesiącach roku. Skurcze i towarzyszący im przeszywający ból dopada przyszłe mamy z reguły w nocy i nie pozwala się wyspać.

Lekarze nie są zgodni co do przyczyny skurczów. Podejrzewają jednak, iż tego rodzaju dolegliwości mogą być związane z zaburzeniem gospodarki elektrolitowej lub niedoborem składników mineralnych, takich jak wapń czy magnez.

Przyczyną mogą być zmiany zachodzące w organizmie, typowe dla „9 miesięcy” – powiększająca się macica powoduje zmniejszenie ukrwienia mięśni, a pokaźny pod koniec ciąży brzuszek czasami uciska nerwy.

Zobacz także: Konkretne porady na ciążowe dolegliwości!

Jak radzić sobie ze skurczami nóg w ciąży?

Co możesz zrobić, aby złagodzić dolegliwości? Gdy złapie Cię skurcz, masaż poprawi krążenie i sprawi, że ból ustąpi. Dolegliwościom możesz też zapobiegać.

Przed pójściem spać weź ciepłą kąpiel, która rozluźni mięśnie i poprawi ich ukrwienie. Na co dzień możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia bolesnych skurczów chodząc w wygodnych butach i unikając długiego przebywania w jednej pozycji, np. stojącej bądź siedzącej z nogą założoną na nogę.

Zobacz także: Jak walczyć z przebarwieniami skóry w ciąży?

Nie mniej ważna w profilaktyce tego rodzaju dolegliwości jest zbilansowana, bogata w substancje mineralne dieta. Wapń znajdziesz w nabiale, potas m.in. w bananach, suszonych morelach, szpinaku i burakach, a magnez, np. w kaszach i zielonych warzywach.

Jeśli skurcze doskwierają Ci do tego stopnia, że nie możesz normalnie funkcjonować – koniecznie zgłoś problem lekarzowi. Nasilenie tego rodzaju dolegliwości może doprowadzić do skurczów macicy, a nawet wywołać przedwczesny poród.

Źródło: Materiały prasowe tkm PR

Zobacz także: Jak pokonać ból kręgosłupa w ciąży?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)