POLECAMY

Skurcze macicy w 20. tygodniu

Witam, nurtuje mnie pytanie, czy zawsze skurcze macicy w takim okresie to zły objaw (poród przedwczesny)?
Skurcze macicy w 20. tygodniu

Witam, nurtuje mnie pytanie, czy zawsze skurcze macicy w takim okresie to zły objaw (poród przedwczesny)? Ostatnio byłam na badaniu i szyjka macicy jest w porządku, natomiast zaczęłam odczuwać sporadyczne skurcze macicy (tylko pod wieczór i jest ich kilka, ok. 5 w dużych odstępach czasowych, ale zdarzają się codziennie lub prawie codziennie). Czy powinnam się martwić? Pozdrawiam.


AnetaJest kilka rodzajów skurczy, np.:

Fale Alvareza - miejscowe skurcze mięśnia macicznego o dużej częstości i małym nasileniu,
Skurcze Braxtona Hicksa - skurcze występujące w nieregularnych odstępach. Ich częstość zwiększa się pod koniec ciąży.
Skurcze obniżające - występują w okresie obniżania się dna macicy tzn. na 3-4 tygodnie przed terminem porodu,
Skurcze przepowiadające - nieregularne skurcze w ostatnich tygodniach ciąży, przed porodem występują częściej 1-2 skurcze na 10 minut.

Myślę, że jeśli lekarz badając ocenił, że szyjka się nie skraca, to nie ma podstaw do obaw. Choć wymienione rodzaje skurczów występują w późniejszych tygodniach ciąży częściej niż 20 tydzień. Proszę spróbować więcej odpoczywać w ciągu dnia!! Gdyby jednak skurcze te nasilały się, proszę udać się do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/8 lat temu
u mnie w 20 tc doprowadziły do pęknięcia pęcherza, odejścia wód i przedwczesnego porodu... kiedy zaczęłam je odczuwać zgłosiłam się do szpitala, stwierdzili, że to normalne i po dobie obserwacji odesłali mnie do domu... w domu leżałam, po 10 godzinach stwierdziłam, że są za silne i za częste. wstałam... pękł mi pęcherz.. 2 godziny póżniej w szpitalu urodziłam na stojąco... mój synek nie przeżył , nie mial wykształconych płuc... za wcześnie... pochowaliśmy... koniecznie idz do lekarza, a najlepiej dwóch.
/9 lat temu
Bardzo prosze o porade..mam podobny problem gdy duzo chodzę (a chodzic i stac musze bo taka mam prace) to bardzo twardnieje mi brzuch jakby zbieralo sie w nim ogromne cisnienie, dodatkowo od 5 do 15 razy w ciągu dnia odczówam silne rozpieranie trwajace okolo 10 sekund. Nieraz odnosze wrażenie że pękne. Nie jest to bardzo bolesne ale towarzyszy temu duzy dyskomfort. Nie wiem czy to są jakiegoś rodzaju skórcze czy rozciaganie wiezadeł macicy czy tym podobne. Dodam ze jestem w 22 drugim tygodniu ciązy dolegliwości te są nowe nasilające sie, oststnie usg mialam 2 tygodnie temu i wszystko bylo w normie. Nie moge sie zobaczyc z lekarzem prze najblizsze 2 dni bo nie ma wolnych spotkan a ja nie wiem czy powinnam pójsć do pracy w ktorej jest mi z dnia na dzień coraz ciężej.
/9 lat temu
Mam pytanie ....bo nie jestem pewna dokladnie czy jestem w ciazy,... bylam w pracy i zlapal mnie taki skurcz mamcicy ze myslam ze rodze....maskra..:( i niewiem co sie dzeje ze mna nie mam juz okresu 4miesace a do lekarza sie do piero wybieram...!! mam rozne dolegliwosci jak kobiety w ciazy brzuch mi rosne kazdy sie pytam czy przypadkiem nie jestem w ciazy to wszytsko jest takie dziwne i niewiem co mam robic jak byscie mogli odpowiedziec mi na gg;9906601...lub na e-maila:maryska5@buziaczek.pl........prosze powiedzcie mi co mam robic...bo jak sie okaze ze jestem w ciazy to chyba zalmie sie psychicznie..:(
POKAŻ KOMENTARZE (1)