Skracanie się szyjki macicy

Mam 23 lata, jestem w 22. tygodniu swojej pierwszej ciąży. Dowiedziałam się od lekarki, żebym \"nie biegała\", ponieważ szyjka macicy się skraca. Bardzo się zdziwiłam, bo siedzę praktycznie w domu i prowadzę oszczędny tryb życia. Nie wiem natomiast, czy skracanie się szyjki macicy jest bardzo niebezpieczne?
/ 01.08.2008 10:35
Skracanie się szyjki macicy

Mam 23 lata, jestem w 22. tygodniu swojej pierwszej ciąży. Dowiedziałam się od lekarki, żebym "nie biegała", ponieważ szyjka macicy się skraca. Bardzo się zdziwiłam, bo siedzę praktycznie w domu i prowadzę oszczędny tryb życia. Nie wiem natomiast, czy skracanie się szyjki macicy jest bardzo niebezpieczne? Czy da się zahamować jej skracanie? Co mogę robić, a czego nie powinnam? Czy takie rutynowe zajęcia jak zakupy, odkurzanie domu nie zaszkodzą mi ani dziecku? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi na te nurtujące mnie pytania.

Ewa

Przedwczesne dojrzewanie szyjki macicy (oceny stanu szyjki dokonuje lekarz )ocenia się na podstawie :

  • Długości
  • Konsystencji tzn. miękka, twarda, podatna
  • Rozwarcia ujścia szyjki macicy

Jak widać u Pani jeden czynnik występuje tzn. długość- szyjka się skraca.

Zwiększająca się gotowość do porodu ujawnia się skracaniem szyjki. Ale bez paniki .

Zaleca się właśnie oszczędny tryb życia- tzn. ciężkie zakupy należy pozostawić mężowi (nie dźwigać ciężarów), jak przejmie odkurzanie też dobrze. Dużo wypoczynku. Unikać ciągłego stania lub siedzenia lepiej poleżeć (na lewym boku-lepsze ukrwienie łożyska) na ile to możliwe. Nie palić papierosów. Myślę, że wskazana jest wstrzemięźliwość płciowa. Unikać stresu albo chociaż go zmniejszyć.

Lepiej wdrożyć takie działania profilaktyczne(skracanie szyjki+ skurcze może powodować poród przedwczesny)żeby uniknąć hospitalizacji(pobytu w szpitalu).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/12.01.2013 13:07
Mam pytanie- jestem w 37 tygodniu ciąży, czy na wizycie 15 stycznia może być już skrócona? Na poprzedniej wizycie była tylko lekko miękcejsza, ale nie skrócona i miałam 1cm rozwarcia. Proszę o odpowiedź!
/17.12.2009 16:13
Witam!własnie zaczal sie 38t ciazy.Rano na bieliznie zauwazyłam malenkie kropeczki krwi.potem nic,teraz ok 15 znowu,troszke wieksze,jakby lekkie brunatne plamienie.Mam chwilami bardzo delikatne bole przemijajace ,przypominajace te miesiaczkowe.Wizyte mam dopiero w poniedziałek.Czy to moze byc zblizajacy sie porod?
/14.01.2010 15:52
Też miałam podobne objawy przed porodem. podobne bo to była raczej krew w gęstym śluzie. a urodziłam dopiero za 3 tygodnie po tym zdarzeniu.
POKAŻ KOMENTARZE (1)