ciąża fot. Panthermedia

Rozwój płodowy dziecka

Zastanawiasz się, kiedy powstają powieki, serduszko lub włoski maluszka? Nasz minileksykon rozwieje twoje wątpliwości.
/ 13.02.2014 12:48
ciąża fot. Panthermedia

Na początku był… zarodek. Najpierw maleńka kropka, której nie sposób dostrzec bez mikroskopu. W czwartym tygodniu życia ma niewiele ponad 1,5 milimetra, ale rośnie tak szybko, że z dnia na dzień można dostrzec zmiany.

Zobacz, jak twoje maleństwo z małego ziarenka staje się w pełni rozwiniętym człowiekiem! Oto wszystko, co musisz wiedzieć o rozwoju płodu.

B jak buźka
... a raczej jej zaczątki, bo zarys ust maluszka pojawia się w 7. tygodniu ciąży. Wyraźna górna warga oraz czubek noska zaś w 8. tygodniu.

G jak główka
W 7. tygodniu jest to zaledwie bąbelek. Teraz maluszek przypomina kijankę – głowa jest dość duża, a oprócz niej jest jedynie... ogonek, z którego wystają wypustki – zalążki przyszłych rąk i nóg. W tej główce można dostrzec miejsca, w których rozwiną się małżowiny uszne! W 10. tygodniu uformowane są już dziurki w nosie. I wtedy można mówić o rysach twarzy!

K jak krew
W 18. tygodniu są już w miarę ukształtowane kości, a szpik kostny zaczyna produkować krew.

M jak mięśnie
12. tydzień to czas, kiedy rączki i nóżki zaczynają obrastać mięśniami. Dziecko może się już poruszać, ale nie sposób wyczuć jego ruchów.

M jak mózg
Rozwija się od pierwszych tygodni, ale dopiero w 23. zaczyna dojrzewać. Wcześniej jest gładki, co raczej nie wskazuje na żadne procesy myślowe… Jednak już trzy tygodnie później zaczyna rozpoznawać bodźce zewnętrzne, na przykład dźwięki.

N jak nogi
Malutkie wypustki, z których z czasem ukształtują się kończyny, widoczne są już w 7. tygodniu. Stopy nadal nie są jeszcze w pełni wykształcone, a palce połączone błoną. Zniknie ona w 10. tygodniu. Paluszki są uformowane w 15. tygodniu, a ponieważ wtedy są też już sprawne stawy, dziecko zaczyna testować nowe możliwości… Jednak mocne kopnięcia poczujesz dopiero w 34. tygodniu, kiedy malec będzie prostował nogi.

O jak organy płciowe
Te wewnętrzne wykształcają się już w 9. tygodniu. Zresztą płeć dziecka – tak jak i wiele innych jego cech – jest zaprogramowana już od poczęcia. Zewnętrzne organy kształtują się w 14. tygodniu – doświadczony lekarz za pomocą dobrego aparatu dojrzy cechy wskazujące na konkretną płeć.

P jak płuca
Zaczynają się kształtować w 7. tygodniu ciąży. W pełni gotowe do samodzielnej pracy są w 37., chociaż dzięki lekom i dużo młodsze noworodki przeżyją poza organizmem mamy.

P jak powieki
Niewiarygodne, ale te pojawiają się już w 9. tygodniu! Pozostają zamknięte jednak aż do 27. W 31. tygodniu maluszek potrafi mrugać. Dwa tygodnie później może skupić wzrok, np. na własnych rękach.

P jak paznokcie
Zaczynają rosnąć w 15. tygodniu życia. U rąk, bo u nóg znacznie później - dopiero w 35. tygodniu ciąży.

R jak ręce
W 7. tygodniu pojawiają się malutkie kuleczki, które są zalążkiem ramion. Niecałe trzy tygodnie później ręce są już ukształtowane. Co prawda trudno byłoby jeszcze policzyć paluszki, bo na razie są one zrośnięte błoną. Ta znika już po tygodniu, a wtedy też nasz maluszek może już zginać ramiona i łączyć obie rączki.

S jak serce
Jeszcze niedojrzałe zaczyna bić w 4. tygodniu, a pompować krew w 6. tygodniu. Wtedy też wykształcają się jamy serca. W 11. tygodniu jest już uformowane.

S jak skóra
Zaczyna się formować od 3. tygodnia, a w 20. produkuje łój, który chroni skórę dziecka przed działaniem wód płodowych.

U jak uszy
Małżowiny uszne zaczynają się pojawiać w 8. tygodniu, a w 11. narządy słuchu są prawie gotowe. W pełni wykształcone będą w 13. tygodniu, ale maluszek jeszcze nie słyszy. Koncerty Bacha możesz sobie na razie darować… Dobrym momentem na puszczanie muzyki jest 21. tydzień.

W jak włosy
W 15. tygodniu pojawia się meszek na ciele. To nie są włosy, tylko coś w rodzaju puszku. Ten meszek znika zazwyczaj koło 38. tygodnia. Natomiast brwi i włoski pojawiają się w 22. tygodniu ciąży.

Z jak zęby
Na te to przyjdzie poczekać jeszcze parę miesięcy po narodzinach, jednak zalążki zębów mlecznych pojawiają się już w 6. tygodniu, a rozwijają się w 12. tygodniu! Dlatego ważne jest, aby w diecie matki nie zabrakło wapnia.