ciąża fot. Fotolia

Rozstępy – jak im zapobiegać?

Jak powstają rozstępy? W jaki sposób można im zapobiegać? Jak przygotować skórę do ciąży? Jakich substancji czynnych powinny unikać kobiety w ciąży, a jakie są dla nich bezpieczne?
/ 19.01.2013 23:05
ciąża fot. Fotolia

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy to miejsca, w których doszło do naruszenia struktury skóry na skutek rozciągania powyżej możliwości elastycznych komórek elastyny i kolagenu w danym miejscu. Siły rozciągania (powiększania) były na tyle duże, iż doprowadziły do rozerwania tkanki podskórnej, a nie do rozerwania samej skóry. W miejscu występowania rozstępów można zauważyć, iż skóra właściwa jest o wiele cieńsza i wrażliwsza na dotyk. W początkowej fazie zmiany te są koloru niebieskawo-fioletowego, z czasem jaśnieją do różowego, aż w końcu bledną, choć zawsze są jaśniejsze od naturalnego koloru skóry.

Podłożem tworzenia się rozstępów są na ogół skłonności genetyczne dotyczące skóry, ale zmiany te mogą występować również u osób, których członkowie rodziny nie mieli podobnych dolegliwości. Przyczyny tworzenia się rozstępów mogą być różne. Mogą one występować w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi do nagłego, szybkiego wzrostu tkanek, za którym nie nadąża skóra (rozstępy w okolicy kości krzyżowej, bioder, pleców), ale również w ostatnim trymestrze ciąży, w którym dziecko będące w łonie matki buduje swoją masę. Szukając w tym czasie miejsca dla stale powiększającego się ciałka, macica rozpycha powłoki brzuszne, co powoduje tworzenie się rozstępów na brzuchu, szczególnie w okolicy pępka (rozstępy rozchodzą się promieniście) i po bokach brzucha. Niekiedy tworzenie się rozstępów dotyczy biustu, jak i samego łona.

Jak zapobiegać rozstępom?

Najlepszą metodą w walce z rozstępami jest profilaktyka. Mam tu na myśli codzienną dbałość o jakość skóry poprzez stosowanie kremów, mleczek do ciała czy specjalnych preparatów poprawiających elastyczność skóry. Planując ciążę trzeba również zaplanować swoją strategię dotyczącą pielęgnacji ciała. Na początku należy po każdej kąpieli lub każdym umyciu się, delikatnie wsmarowywać w ciało nawilżające mleczko, które wchłaniając się, będzie poprawiało elastyczność tkanek skórnych. W miarę upływu tygodni preparaty poprawiające elastyczność skóry powinny stawać się bogatsze. Mam tu na myśli takie substancje, które pozostawiają na skórze lekko tłustawy film. Nakładanie ich powinno być już częstsze (nawet parę razy na dzień).

Do dobrych i wskazanych praktyk pielęgnujących ciało szczególnie w okresie ciąży jest wykonywanie raz na dwa, trzy tygodnie delikatnego peelingu aplikowanego na całą powierzchnię skóry. Zdejmując zrogowaciały naskórek umożliwiamy substancjom czynnym, zawartym w stosowanym mleczku, głębszą penetrację skóry, a co za tym idzie skuteczniejsze działanie.

Warto wiedzieć: Jakie zabiegi kosmetyczne są dozwolone w ciąży?

Jakich preparatów nie powinny używać kobiety w ciąży?

Zaopatrując się w preparaty do nawilżania i poprawy elastyczności skóry, warto czytać ulotki mówiące o składzie danego specyfiku. Nie wszystkie składniki takich preparatów są zalecane kobietom w ciąży. Przyszłe mamy powinny unikać produktów zawierających: kofeinę, dziurawiec, kasztanowiec, soję i wyciągi z soi, hormony, retinoidy (czyli witaminę A i jej pochodne), estradiol, algi, alkohol, kwas kojowy, kwasy AHA, kwas salicylowy i jego pochodne, tetracykliny, triklosan, który możemy spotkać w niektórych mydłach przeciwbakteryjnych i żelach pod prysznic, olejek rozmarynowy, olejek bergamotowy oraz fluor.

Jakie substancje czynne są bezpieczne dla ciężarnych?

W profilaktyce rozstępów kobiety w ciąży mogą stosować kompozycje złożone między innymi z: olejku migdałowego, oleju słonecznikowego, witaminy E i wyciągu z alg morskich, alantoiny, ceramidów, cholesterolu, masła shea, mocznika, oleju avocado oraz pantenolu.

Medycyna estetyczna nie zna innej skutecznej metody pozbycia się rozstępów, jak tylko przeszczep skóry, gdyż ubytki elastyny i kolagenu w miejscu zmian są tak duże, że ani działanie złuszczające, ani wypełnianie ich na przykład kwasem hialuronowym nie przyniesie oczekiwanych efektów estetycznych. Łatwiej więc zapobiegać rozstępom niż się ich pozbyć.

Polecamy: Czy w czasie ciąży można uprawiać sport?

Autor: Katarzyna Wójcik-Brylska, doula