POLECAMY

Roch

Imię o niewyjaśnionej etymologii; według jednej z hipotez powstało od francuskiego słowa „rocca”, czyli „skała” (w takim wypadku francuski Roche byłby odpowiednikiem łacińskiego Petrusa, czyli Piotra). Niektórzy badacze dopatrują się powiązań Rocha z niemieckim imieniem Rochwald, które w wolnym przekładzie oznacza: „ten, co wywalczył sobie władzę”.
Roch

W dawnej Polsce Rochów nie brakowało, o czym doskonale wiedzą czytelnicy „Trylogii”. Obecnie imię to nie należy u nas do najmodniejszych, ale jakiś czas temu nadała je swojemu synowi bardzo popularna piosenkarka, toteż niewykluczone, że za jej przykładem podążą inni rodzice. Może jej fani?

Właściciele tego imienia bynajmniej nie przypominają Rocha Kowalskiego z „Potopu”(kto czytał, ten wie, o co chodzi). Są spostrzegawczy, błyskotliwi i nie dają nabijać się w butelkę... Do której to butelki zresztą niezwykle rzadko zaglądają.

Roch obchodzi imieniny w dzień przeważnie gorący – 16 sierpnia – i jego przyszłość również upłynie w gorącej atmosferze. W przenośni i dosłownie. W przenośni – bo wiele będzie dziać się w sprawach sercowych. Dosłownie – bo owe sprawy zwykle będą rozgrywać się podczas urlopowych wypoczynków w krajach tropikalnych.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)