kobieta, ciąża, piersi, biust, brzuch

Pytania o piersi w ciąży

Nie tylko powiększający się brzuszek świadczy o tym, że wkrótce zostaniesz mamusią. Twoje piersi też już dają o tym znać i zmieniają się z każdym dniem. Jak o nie dbać?
/ 29.12.2008 14:37
kobieta, ciąża, piersi, biust, brzuch
Duże, małe, sterczące, nierówne. Dla wielu kobiet kształt i rozmiar piersi przestaje mieć znaczenie, gdy dowiadują się o tym, że są w ciąży.

Warto, by pamiętały wtedy o jeszcze jednej sprawie, że to ciąża (a nie tylko karmienie) jest najtrudniejszym dla biustu okresem. To wtedy właśnie piersi przechodzą najwięcej prób wytrzymałości. Dlatego już od pierwszych tygodni warto się o nie zatroszczyć.

Od którego tygodnia ciąży zaczynają się powiększać piersi?
Już od pierwszych dni po zatrzymaniu miesiączki stają się bardziej napięte, twardsze, obrzmiałe, a często też bolesne. Zwłaszcza brodawki mogą być bardzo tkliwe. Niektóre kobiety właśnie dzięki tym objawom odkrywają, że zaszły w ciążę.

Co jeszcze się w nich zmieni?
Zapewne zauważysz sploty żyłek pod skórą na piersiach. To efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne. W tej partii ciała krew krąży teraz intensywniej, by uaktywniły się gruczoły i kanały mleczne. Brodawki wkrótce uwypuklą się i ściemnieją. Od teraz twoje piersi zaczną rosnąć. Będzie przybywać tkanki tłuszczowej wokół nich. Jeśli masz delikatną i suchą skórę, możliwe, że zacznie cię ona swędzieć pod wpływem rozciągania. Stosuj wtedy kremy do pielęgnacji biustu. Możesz nakładać je zapobiegawczo.

Czy rozmiar biustu ma wpływ na to, o ile jeszcze urośnie on w ciąży?
Absolutnie nie. To kwestia predyspozycji genetycznych, indywidualnych cech danej kobiety i tego, w jakim wieku zaszła w pierwszą ciążę. Im później decyduje się na dziecko, tym większe ryzyko, że piersi nie będą już tak przychylne do współpracy i nie urosną dużo. Ogromne znaczenie ma też apetyt przyszłej mamy. Zbyt szybkie przybieranie na wadze negatywnie odbija się na piersiach. Powiększają się wtedy nie tylko z przyczyn hormonalnych, ale też z nadmiaru tłuszczu. I to (poza skłonnością genetyczną) powoduje rozstępy. Skóra pod wpływem ciężaru rozciąga się za szybko.

Czy to prawda, że piersi powinno się w ciąży hartować?
Zależy, co się przez to rozumie. Nieprawdą jest, że trzeba je pocierać szorstką gąbką lub smarować spirytusem, by zgrubiały. To bzdura. Ze zgrubiałej brodawki maluchowi będzie trudniej jeść. Natomiast hartowanie piersi za pomocą prysznica... O tak, to jest dobry pomysł. Naprzemienny strumień ciepłej i letniej wody (mogą też być okłady) doskonale poprawia w nich krążenie. Dzięki temu zachowają jędrność.

Mam okropne piersi w ciąży! - porozmawiaj na forum!

Co robić, by piersi nie zwiotczały?
Warto kupić wygodny, przewiewny i dobry jakościowo biustonosz na grubych ramiączkach. Ważne jest, by miseczki obejmowały całe krągłości piersi i podtrzymywały je. Nie kupuj stanika na zapas, za dużego. Nie podtrzyma biustu jak należy, a wtedy skóra pod wpływem ciężaru piersi rozciągnie się. Kolejna sprawa to pielęgnacja. Natłuszczaj i nawilżaj skórę piersi codziennie od samego początku ciąży. Używaj kremów bez witaminy A – zbyt duże jej ilości nie-korzystnie wpływają na płód. Kosmetyk nakładaj kolistymi ruchami, zaczynając od okolic pach, a kończąc na dekolcie. Nie bez znaczenia jest też twoja aktywność. Pływanie i taniec wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, które jak rusztowanie podtrzymują piersi.

Czy kobieta z wklęsłymi brodawkami będzie mogła karmić?
Tak. Przecież dziecko swoimi ustami obejmuje większą płaszczyznę niż tylko sutek. Ssanie piersi z wklęsłą brodawką jest dla niego trudniejsze, ale nie niemożliwe. Jeśli chcesz mu już teraz pomóc, możesz podczas kąpieli delikatnie rozciągać opuszkami palców otoczkę wokół sutka. Czasami lekarz odradza taki masaż, bo pobudza on wydzielanie oksytocyny a ta z kolei wywołuje skurcze macicy. U kobiet, które mają np. za krótką szyjkę macicy, takie skurcze mogą być przyczyną przedwczesnego porodu. Lepiej więc nie ryzykować. Można natomiast spróbować nakładek do korekcji brodawek (dostępne w aptekach). Nosi się je pod biustonoszem, mocno dopasowane do piersi, tak by brodawka wypełniała otwór w krążku. Jeśli jednak nie uda się wyciągnąć brodawek – nie przejmuj się. Jest szansa, że po narodzinach malca same się uwypuklą.

Czy to możliwe, że jeszcze przed porodem pocieknie mleko?
Tak, to prawda, zdarza się, że pod koniec ciąży pojawia się pokarm (nie jest to jeszcze mleko). To siara – wydziela się samoistnie, często w nocy. Zawiera cenne mikroelementy. Zwykle pojawia się około 20. tygodnia ciąży i świadczy o tym, że piersi są przygotowane do karmienia.

A jakie zmiany w piersiach powinny niepokoić?
Wszelkie guzki i zgrubienia wyczuwalne pod skórą, a także zaczerwienienie jednego z sutków. Jeśli piersi (lub jedna z nich) staną się bardzo bolesne, a do tego pojawi się gorączka, może to świadczyć o zapaleniu sutka. Zawsze trzeba iść do lekarza, jeśli pojawi się podbarwiony krwią wyciek z piersi. Na szczęście te zmiany często są niegroźne.


Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, ginekolog położnik, IMiD