POLECAMY

Punkcja jajników - jak się przygotować?

Punkcja jajników jest drugim etapem w całej procedurze in vitro. Następuje 34-36 godzin po podaniu ostatniego zastrzyku kończącego stymulację jajników. Jest to krótki, bezbolesny zabieg, w trakcie którego pacjentka śpi. Sprawdź, w jaki sposób przygotować się do punkcji jajników i jak przebiega cała procedura medyczna.

Przygotowanie do punkcji jajników

Na zabieg punkcji pacjentka zgłasza się na czczo tj.: minimum 6 godzin nic nie pije, nie je, a nawet nie żuje gumy. Musi także opróżnić pęcherz moczowy.

Procedura punkcji jajników - krok po kroku

  • W dniu zabiegu należy przybyć do kliniki 45 - 60 minut przed zaplanowaną punkcją (czas różny - w zależności od kliniki). W tym czasie partner pacjentki oddaje nasienie, a ona jest przygotowywana do zabiegu.
  • W pierwszej kolejności pacjentka przebiera się w jednorazową koszulę oraz buty. Jeśli pacjentka woli własne ubranie, może zabrać swoją koszulę nocną oraz skarpetki i kapcie. 
  • Po przebraniu i pozostawieniu swoich rzeczy w szatni, pacjentka zajmuje łóżko w sali pozabiegowej. Tu wypełnia ankietę na temat swojego stanu zdrowia z anastezjologiem, który będzie usypiał ją do zabiegu.
  • Przed samym zabiegiem pielęgniarka zakłada pacjentce wenflon, po czym zaprasza na salę zabiegową.
  • Pacjentka zajmuje miejsce na fotelu zabiegowym i po podaniu środka usypiającego momentalnie zasypia.
  • Sam zabieg trwa od kilku do 15 minut. Po jego zakończeniu pacjentka przewożona jest na swoje miejsce do sali pozabiegowej, gdzie pozostaje do momentu wybudzenia. Zazwyczaj budzi się po 10-30 minutach.
  • Jeśli czuje się dobrze, może się przebrać i udać się na wizytę podsumowującą zabieg z lekarzem, który go przeprowadzał.
  • W trakcie rozmowy lekarz uprzedza pacjentkę, o tym że po zabiegu mogą pojawić się nieznaczne krwawienia z dróg rodnych i bóle jajników, zleci potrzebne leki przeciwbólowe.

Zanim pacjentka opuścić klinikę powinna coś zjeść i wypić.

W tym dniu pacjentka nie może prowadzić pojazdów, ani podejmować ważnych decyzji. Najlepiej jeśli pozostanie do końca dnia pod opieką drugiej dorosłej osoby. Zalecane jest wzięcie zwolnienia z pracy.

Polecamy: Stadium transferowanego zarodka a ilość ciąż

Punkcja - na czym polega?

Punkcja jajników to zabieg polegający na nakłuciu igłą (pod kontrolą ultrasonograficzną) wszystkich widocznych pęcherzyków w obu jajnikach, celem pobrania płynu pęcherzykowego zawierającego komórki jajowe. Ich identyfikację w trakcie trwania zabiegu przeprowadza embriolog.

W dniu punkcji rusza cała embriologiczna procedura zapłodnienia pozaustrojowego. Zwykle w 2 dobie po punkcji następuje transfer zarodków.

Zobacz także: Witryfikacja komórek jajowych w zachowaniu płodności

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)