Psychika a leczenie niepłodności – kiedy iść do psychologa?

Moja siostra, mężatka, od 4 lat nie może zajść w ciążę. Jest tym załamana. Leczy się, ale bezskutecznie. Nie znam szczegółów, bo niewiele mówi na ten temat, ale widzę, że to dla niej ogromny problem nie tylko natury fizycznej, ale również i psychicznej. Czy wizyta u psychologa bądź psychiatry mogłaby pomóc mojej siostrze?
/ 26.08.2013 14:02

Na pytania Czytelników odpowiada Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Może być bardzo wiele przyczyn niepłodności, wśród nich są przyczyny organiczne:

  • choroby ginekologiczne, np. torbiel jajnika,
  • niedrożność jajowodów,
  • wady wrodzone narządów rodnych,
  • endometrioza,
  • nieprawidłowości związane z owulacją.

Gdy niepłodność leży po stronie mężczyzny, może oznaczać nieruchliwość plemników czy ich obniżoną liczbę. Warto jednak zaznaczyć, że w około 30 proc. przypadków przyczyny niepłodności pozostają nieodkryte. A jest to problem poważny, dotyczy co szóstej pary w Polsce.

Niemożność zajścia w ciążę może bardzo obciążać psychikę, zwłaszcza kobiet. Może na to wpływać presja ze strony rodziny, która zazwyczaj nie jest wtajemniczona w problemy związane z niepłodnością młodych małżonków i nie powstrzymuje się od ciągłych nacisków i pytań dotyczących pojawienia się u nich potomka. To może powodować jeszcze większy niepokój, lęk, stres, a tego typu emocje również nie sprzyjają zajściu w ciążę.

Jeśli osoby starające się o dziecko, mają tego typu problemy emocjonalne, powinni zgłosić się po pomoc do psychiatry lub psychologa.  

W wielu ośrodkach prowadzi się tego typu terapie, w mojej klinice również. W moim ośrodku mamy holistyczne podejście do pacjenta. Kobiety, które borykają się z problemem niepłodności, zachęcamy do skorzystania ze specjalnych turnusów psychologicznych. Terapia hormonalna, której kobieta poddawana jest podczas leczenia niepłodności, ma ogromny wpływ na jej zachowanie (wahania nastrojów: od radości po stany depresyjne). Odpowiednia terapia pozwala jej się wyciszyć, uspokoić, nabrać dystansu do zaistniałej sytuacji. Uczestnictwo w grupie wsparcia, kontakt z innymi kobietami, które mają dokładnie taki sam problem, pomagają otwarcie dzielić się swoimi obawami, lękami, a także wspierać się, obdarzać nadzieją. Tego typu terapia pomoże na nowo odnaleźć radość z życia.

Polecamy: Niepłodność idiopatyczna – co to takiego?