POLECAMY

Przygotuj się do ciąży - 3 miesiące przed

Sprawdź, jak powinnaś zacząć przygotowywać się do ciąży na trzy miesiące przed zapłodnieniem!
Przygotuj się do ciąży - 3 miesiące przed
Odstaw pigułki antykoncepcyjne
Organizm potrzebuje kilku cyklów, by uregulować owulację i przywrócić do pierwotnego stanu macicę (by była gotowa na przyjęcie zarodka).
Uwaga! Zbyt późne odstawienie hormonów zwiększa prawdopodobieństwo ciąży mnogiej i ryzyko poronień.

Uważaj na leki
Uprzedź lekarza, że zamierzasz zajść w ciążę, i zapytaj, czy zalecone leki nie zaszkodzą dziecku. Uważaj nawet na środki bez recepty. Jeśli coś cię boli, zamiast tabletki np. z ibuprofenem zażyj tę, która zawiera paracetamol.

Zażywaj kwas foliowy
Dawka 400 mcg (mikrogramów) dziennie zmniejsza ryzyko wad układu nerwowego u dziecka. Aby osiągnąć najlepsze efekty, przyjmuj kwas foliowy przez całe 3 miesiące poprzedzające poczęcie (a potem co najmniej do 12. tygodnia ciąży).

Zbadaj się
Teraz jest dobry moment na badania krwi. Dzięki nim:
- poznasz swoją grupę krwi i czynnik Rh, co pozwoli wykryć ewentualny konflikt serologiczny (przy pierwszej ciąży jest on niegroźny);
- uda się wykryć ewentualną niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza;
- można oznaczyć poziom glukozy i wykryć cukrzycę;
- dowiesz się, czy masz przeciwciała na toksoplazmozę – tę wywoływaną przez pasożyty chorobę przenoszą zwierzęta (np. koty). Jeśli zachorowałaś przed zajściem w ciążę, twój organizm wytworzył przeciwciała, które ochronią dziecko. Jeśli nie chorowałaś, uważaj. Zarażenie w trakcie ciąży może spowodować wady płodu.

Poza analizą krwi musisz wykonać jeszcze badania ginekologiczne:
- zrób cytologię i posiew bakteriologiczny z szyjki macicy – ujawnią one ewentualną infekcję lub nadżerkę (wylecz się, nim zajdziesz w ciążę, bo potem będzie to trudniejsze);
- idź na USG narządów rodnych – badanie to pozwala wykryć nieprawidłowości w ich budowie utrudniające zajście w ciążę.
Uwaga! Lekarz zalecił ci zrobienie zdjęcia RTG? Nie odkładaj tego na później. Promieniowanie rentgenowskie może uszkadzać płód.

Wylecz zęby
Udowodniono, że próchnica, kamień nazębny czy choroby przyzębia mogą być pośrednią przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka, a także wywoływać przedwczesne skurcze macicy. Próchnica zwiększa również ryzyko zakażenia w trakcie porodu i tuż po nim. Nie zwlekaj z wizytą, zwłaszcza jeśli potrzebujesz znieczulenia. Nie wszyscy stomatolodzy podejmują się znieczulania zębów u kobiet ciężarnych.

Najlepsze witaminy to te, których dostarczasz organizmowi z pożywieniem.

Jeżeli twoja dieta jest urozmaicona, nie ma potrzeby zażywania dodatkowych preparatów witaminowo-mineralnych przed poczęciem. Wyjątkiem jest kwas foliowy. Najważniejsze składniki odżywcze to:
- wapń – dostarczą go przetwory mleczne: jogurt, kefir, maślanka, twaróg. Najwięcej jest w żółtym serze, ale nie przesadzaj z jego spożyciem, bo jest bardzo kaloryczny;
- żelazo – jest w wątróbce, czerwonym mięsie, warzywach strączkowych;
- witamina C – mają ją niemal wszystkie owoce i warzywa. Najwięcej: acerola, czarne porzeczki, cytrusy, papryka, brokuły;
- jod – znajduje się głównie w rybach i wzbogacanej nim soli.

Postaraj się jeść co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10 lat temu
warto tez schudnac pare kilo i w czasie ciazy uwazac na wage. dziecku szkodzi nadwaga matki. a zapotrzebowanie na kalorie rosnie tylko o 300 kalorii i to po 1 trymestrze! a ciezarne lubia sie objadac bo mysla ZE TO BEZKARNIE. glupota. je sie DLA DWOJGA (witamin wiecej np) a nie za dwoje jak swinia.
/10 lat temu
zina, trochę delikatności może..i bardziej wyważonych słów, tu zaglądają miłe i sympatyczne osoby :)
/10 lat temu
"Jeżeli twoja dieta jest urozmaicona, nie ma potrzeby zażywania dodatkowych preparatów witaminowo-mineralnych przed poczęciem" Pobozne zyczenia... A skad wziac te wartosciowe pozywienie, jak wszystko jest uprawiane/ hodowane/ pedzone na sztucznych, ubogich nawozach, hormonach, antybiotykach i diabli wiedza jeszcze czym. Warzywa i owoce bez smaku i zapachu a mieso ze sterydami- smacznego !!!!