POLECAMY

Masz kłopoty z zajściem w ciążę? Koniecznie to przeczytaj!

Prawda może cię zaskoczyć.
Masz kłopoty z zajściem w ciążę? Koniecznie to przeczytaj! fot. Fotolia

Powszechnie panuje opinia, że do 35. roku życia kobieta ma duże szanse na zajście w ciążę. Wydaje się, że dopiero po tym czasie, jeśli zdecyduje się na posiadanie pierwszego dziecka, może mieć kłopoty z zajściem w ciążę.

Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach wcale tak nie jest. Już po 25. roku życia kobiety są znacznie mniej płodne. Zaskoczona? Poznaj przyczyny niepłodności u młodych kobiet i pamiętaj, że jeśli masz pragnienie posiadania dziecka, nie odkładaj tej decyzji w nieskończoność, aż będzie za późno.

Przyczyny niepłodności u młodych kobiet

Zegar biologiczny kobiet przyspieszył. Jeszcze kilka lat temu sygnalizowano, że to głównie 30-latki mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Dziś ten problem dotyczy coraz częściej 20-latek. Według badaczy kobiety w wieku 19-25 lat mają aż 50 proc. szans na zajście w ciążę. Później szanse maleją. Po 27. roku życia jest to już tylko 40 proc., a po 30. 20 %. Dlaczego tak się dzieje?

Zdaniem naukowców mamy obecnie do czynienia ze zjawiskiem coraz wcześniejszego wygaszania czynności jajników u coraz młodszych kobiet. To szczególnie niepokojące, jeśli zestawić to z danymi pokazującymi, w jakim wieku kobiety dziś rodzą najczęściej. Rzadko kiedy możemy spotkać mamę poniżej 25. roku życia. Z reguły na pierwszą ciążę kobiety decydują się, gdy już dawno są po trzydziestce.

Czynniki obniżające płodność

Zdaniem specjalistów coraz większy wpływ na płodność mają czynniki środowiskowe. Przede wszystkim stres, a dokładnie prolaktyna, która uwalnia się w stresujących sytuacjach. Prolaktyna hamuje funkcje rozrodcze przysadki mózgowej, co z kolei może zaburzać owulację.

Winą obarcza się także nieleczone stany zapalne i coraz częstsze choroby przewlekłe oraz seks bez zabezpieczeń, który może być przyczyna infekcji grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych. Naukowcy wskazują także na dietę oraz używki, jako czynniki rzutujące na wczesny rozwój problemów z płodnością.

Przeczytaj też inne porady:

Na podstawie materiałów prasowych Kliniki Gyncentrum
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)