Przezierność karku fot. Adobe Stock

Przezierność karkowa (NT) - co oznacza, gdy jest podwyższona

Przezierność karkowa (NT), to parametr wynikający z badania USG w ciąży między I a II trymestrem (od 11. do 13+6. tygodnia). To odległość między tkanką podskórną płodu a skórą na wysokości karku.
Edyta Liebert / 05.12.2019 10:07
Przezierność karku fot. Adobe Stock

Ocena przezierności karkowej jest wykonywana podczas USG ciążowego oznaczona jako NT.  To odległość między tkanką podskórną płodu a skórą na wysokości karku. Co oznacza, jeśli nie mieści się w normie?

Spis treści:

Przezierność karkowa (NT)

Przezierność karkowa to odległość mierzona na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa a skórą. To obszar wypełniony płynem, który widać na przełomie I i II trymestru ciąży: właśnie m.in. dlatego wtedy należy wykonać badanie prenatalne USG genetyczne
 
Zbiornik zawierający płyn niezebrany przez naczynia krwionośne i limfatyczne (nie nadążają, stąd pojawia się ten płyn) może być mniejszy lub większy i to martwi rodziców - obawiają się wad genetycznych płodu na podstawie przezierności karkowej. 

Na czym polega badanie przezierności karkowej?

Oceny przezierności karkowej dokonuje się w badaniu USG przez powłoki brzuszne pomiędzy 11. a 13+6. tygodniem ciąży, nie później. Badanie USG wskazuje na ewentualne ryzyko wystąpienia wad genetycznych. 
 
Badanie przezierności karkowej w ramach tego USG jest bezpłatne dla kobiet ciężarnych powyżej 35. roku życia. Pozostałe ciężarne muszą za takie badanie dodatkowo zapłacić. Pomiar przezierności karkowej (ale nie tylko tego parametru, też innych) kosztuje zazwyczaj ok. 100-250 zł. 
 
Lekarz w czasie badania mierzy nie tylko przezierność karkową (NT), ale również długość ciemieniowo-siedzeniową płodu (CRL), obecność kości nosowej (NB) i częstość pracy serca.
 
Przezierność karkowa nie determinuje wystąpienia chorób tym bardziej, jeśli pozostałe parametry są w normie. Na podstawie otrzymanych wyników oraz wieku ciężarnej oblicza ryzyko wystąpienia wad genetycznych: lekarz posługuje się metodą Nicolaidesa lub podaje wartość przezierności w milimetrach.

Normy przezierności karkowej - tabela

Przezierność karku Wady genetyczne Śmierć wewnątrzmaciczna płodu  Duże wady wrodzone

Zdrowe dziecko

<95 centyla 0,2% 1,3% 1,6% 97%
95-99 centyla 3,7% 1,3% 2,5% 93%
3,5-4,4 mm 21,1% 2,7% 10,0% 70%

4,5-5,4 mm

33,3% 3,4% 18,5% 50%
5,5-6,4 mm 50,5% 10,1% 24,2% 30%
>6,5 mm 64,5% 19,0% 46,2% 15%

Zbyt duża przezierność karkowa

Zbyt duża odległość od struktur kostnych karku do szyi oznacza, że tego płynu jest po prostu więcej, a to oznacza zwiększoną wartość przezierności. Może być to spowodowane niewydolnością układu chłonnego lub obciążeniem układu krwionośnego. 
 
Gdy pomiar przezierności karkowej przekracza 3 mm lub ryzyko wykalkulowane jest na 1:300 (liczbowa ocena ryzyka), należy dokonać weryfikacji tego wyniku za pomocą innych badań, w tym amniopunkcji.
 
Nie należy jednak wpadać w panikę: nie zawsze zwiększone NT (przezierność karkowa) świadczy o chorobie dziecka, a niewydolność układów jest przejściowa i zupełnie znika. Przyczyny takich sytuacji są nieznane, a tym bardziej nie mogą zostać zlekceważone. 

Zwiększone NT jest wskazaniem do badań:

  • USG genetycznego z oceną całej anatomii płodu,
  • nieinwazyjnych badań wolnego płodowego DNA z krwi matki (NIPT), gdy ryzyko wyszło pośrednie (pomiędzy 1:300 a 1:1000),
  • szczegółowego echa serca płodu ok. 20 tygodnia ciąży,
  • badań oceniających kariotyp płodu, jeżeli oszacowane ryzyko w USG w pierwszym trymestrze z testem PAPP-a wyszło wyższe niż 1:300 (amniopunkcja).

Podwyższone NT może występować u zdrowych dzieci, ale może też wskazywać na chorobę płodu, w tym wady serca, wady chromosomalne (np. zespołu Downa, zespołu Patau i zespołu Edwardsa), rzadziej występujące wady genetyczne (np. Zespół Di George’a).

Więcej o badaniach w ciąży: Badania prenatalne: dlaczego musisz je wykonaćUSG w ciąży - wszystko, co musisz wiedziećChoroby genetyczne u dzieci - rozpoznanie i leczenie