POLECAMY

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Gdy wokół niemal wszyscy są podziębieni, często nie sposób uniknąć infekcji. Zobacz, jak jej przeciwdziałać w ciąży!
Jak leczyć przeziębienie w ciąży? fot. Fotolia

 

Wypowiedź lekarza: jak leczyć przeziębienie w ciąży?


Jeśli zastanawiasz się, czy leki dostępne bez recepty są teraz dla ciebie dobre, to powiemy, że nie wszystkie. Bo nawet witaminy, które wydają się  bezpieczne, mogą zaszkodzić dziecku. Zobacz, jak leczyć najpopularniejsze dolegliwości związane z przeziębieniem w ciąży.

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

1. Jak leczyć katar w ciąży?

Nie lekceważ go! Do nosa zakraplaj roztwór soli morskiej. Nie stosuj zwykłych kropli (chyba że zaleci je lekarz). Pomocne są też inhalacje z wody z solą lub olejkiem miętowym. Jedz czosnek, cebulę, tarty chrzan, posypuj kanapki natką pietruszki. Pij soki i herbatę z cytryną. Często wietrz pokój i go nawilżaj.
Idź do lekarza, jeśli: katar staje się gęsty, zielony lub żółty, nie mija, tylko dołączają się inne objawy infekcji (kaszel, gorączka, ból głowy).

2. Jak leczyć gorączkę w ciąży?

Dużo pij. Dobry jest napój z imbirem, cynamonem, miodem i cytryną. Jeśli gorączka nie przekracza 38°C, nie musisz jej obniżać. Połóż się do łóżka, odpoczywaj, pij herbatki owocowe i ziołowe, sok z czarnego bzu, aronii. Jeśli temperatura przekracza 38°C, obniżaj ją, by nie zaszkodziła dziecku. Stosuj środki zawierające paracetamol i nie przekraczaj zaleconej dawki. Bez zalecenia lekarzy nie sięgaj po środki przeciwgrypowe bez recepty.
Idź do lekarza, jeśli: gorączka przekracza 39°C lub trwa dłużej niż 2-3 dni.

3. Jak leczyć kaszel w ciąży?

Nawilżaj i wietrz pokój. Dużo pij: herbatki owocowe (z dzikiej róży, maliny), z miodem lub sokiem z maliny, aronii. Pomocny jest syrop z cebuli. Kaszel łagodzi też syrop z babki lancetowatej lub prawoślazu. Suchy potraktuj odwarem z siemienia lnianego: łyżeczkę siemienia zalej szklanką wody i gotuj 10 minut. Gdy ostygnie, dodaj łyżkę miodu. Pij 2 razy dziennie.
Idź do lekarza, jeśli: kaszel nie mija po 24 godzinach, staje się silny i męczący (może wywołać skurcze macicy oraz przedwczesny poród).

4. Jak leczyć ból gardła w ciąży?

Najlepiej działa płukanie gardła: rób to kilka razy dziennie, np. wodą z solą lub z sodą oczyszczoną. Ssij łagodne środki ziołowe.
Idź do lekarza, jeśli: ból gardła jest silny i nie mija po 24 godzinach (to może być angina), dołącza się gorączka.

Zobacz przepisy na domowe syropy przeciw przeziębieniu:

na podstawie tekstu Katarzyny Pinkosz/Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Ja w ciąży brałam oscillococcinum, nie ma żadnych przeciwwskazań żeby kobiety w ciąży go stosowały, dodatkowo można też podawać dzieciom