Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Na pewno nie możesz go lekceważyć!
Jak leczyć przeziębienie w ciąży? fot. Fotolia

Ciąża to szczególny czas. Musisz wówczas dbać nie tylko o siebie, lecz także o maluszka, który rośnie w tobie. Należy uważać na każde, nawet najmniejsze przeziębienie, bo to, co dla dorosłej osoby jest prawie niedostrzegalne, dla rozwijającego się dziecka może być poważnym zagrożeniem. Jak zatem leczyć przeziębienie w ciąży?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Pierwsza podstawowa zasada jest taka, że nie wolno ci leczyć się samej. W ciąży nie możesz wziąć po prostu lekarstwa na przeziębienie, które zwykle zażywałaś, gdy byłaś chora. Mogą znajdować się w nim składniki absolutnie zakazane dla ciężarnych ze względu na zdrowy rozwój dziecka w brzuchu. 

Samodzielnie możesz jedynie skorzystać ze znanych receptur, czyli np. pić syrop z cebuli lub popijać wodę lub mleko z miodem i cytryną. Dobry na przeziębienie jest też imbir. Możesz zatem robić sobie z niego napar. 

Skonsultuj się z lekarzem

W ciąży zawsze warto dmuchać na zimne. Nie czekaj zatem, aż przeziębienie samo minie, ale udaj się do lekarza, by ten poradził ci, co możesz zażywać, by jak najszybciej i bezpiecznie dla dziecka wyzdrowieć. 

Nie lekceważ kataru, kaszlu, bólu gardła czy gorączki. Nawet niewielkie zmiany nieleczone mogą przerodzić się w poważne choroby, np. anginę. Być może będziesz musiała nawet zażywać jakiś antybiotyk, ale jedynie taki, który lekarz uzna za bezpieczny dla dziecka. 

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych:

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)