POLECAMY

9 rad przed porodem

Marzysz, by urodzić łatwo i szybko. To możliwe! Skorzystaj z rad innych mam. One już sprawdziły, co pomaga, a co nie.
9 rad przed porodem
To, jaki czeka cię poród, tak naprawdę w dużej mierze zależy od ciebie. Będzie łatwiejszy i mniej bolesny, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz. Wiele nauczysz się w szkole rodzenia, ale korzystaj też z doświadczeń świeżo upieczonych mam.


1. Przed porodem - kilka tygodni wcześniej zacznij „trenować” pozycje polecane przez położną ze szkoły rodzenia.

Pewnie, jak większość mam, weźmiesz urlop kilka tygodni przed porodem, by trochę odpocząć. Jeśli dobrze się czujesz, wykorzystaj ten czas na ćwiczenie pozycji, które przynoszą ulgę podczas porodu. Możesz wypróbować np. leżenie na boku z podniesioną nogą (tą od strony zewnętrznej), pozycję na czworaka (dzięki niej można odpocząć, pochylając się do przodu między skurczami), siedzącą (okrakiem na krześle z pochyleniem do przodu) albo w kucki (przyda się bardzo na czas parcia).

2. Przed porodem - masuj swoje krocze

Najbardziej narażony na pęknięcia podczas porodu jest odcinek między pochwą a odbytem. Już od połowy ciąży, a przynajmniej na 1–2 miesiące przed porodem, warto uelastyczniać to miejsce delikatnym masażem. Dzięki temu tkanki będą bardziej rozciągliwe. Codziennie przez pięć minut masuj ruchami okrężnymi okolice pochwy (palcem wskazującym zewnętrzną, a kciukiem wewnętrzną część). Do masażu możesz wykorzystać oliwę z oliwek lub olejek migdałowy.

3. Przed porodem - pij napar z liści malin Napar z liści malin (ale nie z owoców czy kwiatów) jest znany i stosowany od stuleci w Afryce, Azji i Ameryce jako środek ułatwiający poród. Polecają go również nasze położne, ale pamiętaj – stosowanie ziół w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem. Napar ten można pić od 38. tygodnia ciąży. Pomaga w przygotowaniu mięśnia macicy poprzez uelastycznienie szyjki macicy, co ułatwia jej rozwieranie podczas narodzin dziecka. Dzięki temu poród trwa krócej. Herbatka z liści malin wpływa też na jakość i ilość pokarmu.

4. Przed porodem - nauka rozluźniania się między skurczami

Pomyśl zawczasu o wszystkim, co może cię odprężyć i sprawić ci przyjemność. Może to być płyta z kojącą muzyką, półmrok, pozycje jogi. W pierwszej fazie porodu najlepszym sposobem na odpoczynek jest ciepła kąpiel, która relaksuje, łagodzi ból i uspokaja. Możesz poprosić partnera o delikatny masaż karku, pleców. Pomaga też przykładanie na obolałe miejsce termoforu albo ciepłej ręki, okrycie kocem. W czasie porodu dbaj o rozluźnienie całego ciała. Podczas wypychania dziecka staraj się szczególnie odprężyć mięśnie twarzy, języka i gardła, nie zaciskaj szczęk. Napinanie tych okolic jest bowiem związane z napięciem mięśni dna miednicy.

5. Przed porodem - słuchaj muzyki

Nie zawsze udaje się rodzić w oddzielnej, zapewniającej intymność sali do porodów rodzinnych. Możliwość słuchania ulubionej odprężającej muzyki pomaga się skoncentrować podczas przedłużającego się porodu.

6. Przed porodem - nie zapomnij o głodzie

Zdarza się, że od pierwszego skurczu do narodzin maluszka upływa wiele godzin. Do spakowanej szpitalnej torby wrzuć zawczasu niegazowaną wodę mineralną (najlepiej w butelce z ustnikiem) i drobne przekąski (herbatniki, biszkopty). Mogą się przydać! W niektórych szpitalach jedzenie w czasie akcji porodowej jest zabronione na wypadek, gdyby była konieczność cesarskiego cięcia w znieczuleniu ogólnym. Zapytaj więc położną, czy podczas porodu będziesz mogła zjeść lekki posiłek.

7. Przed porodem - wytrwaj w pozycji pionowej

Leżenie na plecach „zamyka” miednicę i utrudnia dziecku pokonywanie drogi przez kanał rodny. A pozycja pionowa ułatwia mu zsuwanie się w dół. W szybszym porodzie pomaga sama grawitacja – główka maleństwa naciska szyjkę macicy, a ta szybciej się rozwiera. W szpitalu staraj się więc jak najwięcej chodzić, kręcić biodrami, podskakiwać na piłce, kucać przy poręczy łóżka.

8. Przed porodem - masuj brodawki

Taki delikatny masaż przed porodem powoduje wydzielanie się w organizmie oksytocyny, hormonu, który wywołuje skurcze macicy. Jeśli w czasie pierwszej fazy porodu skurcze nie postępują, warto skorzystać z tego prostego sposobu i przyspieszyć akcję. Położna pokaże ci, jak to robić.

9. Przed porodem - jedz do szpitala już po pierwszym skurczu

Poród dzieli się na trzy fazy. Faza pierwsza jest najdłuższa, rozwija się powoli, odczuwane przez kobietę skurcze sprzyjają otwieraniu się szyjki (do 10 cm rozwarcia). Faza ta może trwać godzinę, zdarza się też, że trwa ponad 20 godzin. Nie musisz spędzić ich w szpitalu. We własnym domu będziesz czuła się spokojniej i bezpieczniej, bardziej komfortowo. Możesz wtedy zjeść lekki posiłek, wziąć prysznic, posłuchać muzyki. Do szpitala trzeba pojechać zawsze po odejściu wód płodowych (zwłaszcza jeśli są zielonkawe) albo kiedy skurcze występują co 5 minut i są bardzo bolesne.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (24)
/4 lata temu
Rób kropkę na końcu zdania Anka.
/4 lata temu
Mieszkam w Opolu,i nie znam żadnej Jolki5,kimkolwiek ona jest
/4 lata temu
Nie zgadzam się ani trochę z Jolką5,ja rodziłam porodem naturalnym i wszystko było dobrze.Cesarskie cięcie jest niebezpieczne i zagraża życiu nie winnych dzieci.Wszędzie tak piszą,żeby nie rodzić cesarką jeśli nie ma to tego wskazań lekarskich.I teraz mi powiedz Jolka5 kto tu ma racje?Bo mnie się wydaje,że to ja mam całkowitą rację!:-)Wiesz?
POKAŻ KOMENTARZE (21)