Problemy ze skórą w ciąży

W czasie ciąży i połogu wskazane jest noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny
Dowiedz się, jakie niebezpieczeństwa czyhają w czasie ciąży na najpiękniejszą ozdobę kobiety – na jej skórę. Jak im zapobiec i zwalczać, gdy już wystąpią?
/ 12.05.2010 12:05
W czasie ciąży i połogu wskazane jest noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny

Jeśli byłaś już w ciąży, Twoja skóra mogła zmienić się nie do poznania. Mogły pojawić się przebarwienia i zmiana jej typu ze względu na wysuszanie. Mogła również być napięta w czasie ciąży, a następnie utracić elastyczność po niej. Mógł wreszcie pojawić się problem, którego najtrudniej się pozbyć – rozstępy. Wszystkim najczęściej występującym problemom ze skórą w czasie ciąży można zapobiec lub skutecznie je zwalczyć, jeśli już zdążyły się pojawić.

Uwaga! Napięcie!

W czasie ciąży skóra napina się i wygładza, jednak zwiększa się również jej podatność na przesuszenie. Wysuszanie to jeden z najczęstszych problemów, na jakie cierpi nasza skóra, gdy pod sercem pojawia się mały człowiek. O odpowiednie nawilżenie skóry musimy dbać od samego początku ciąży, aby zapobiec przykrym konsekwencjom jej przesuszenia. Jego skutki wymagają nieraz bowiem specjalistycznego leczenia, i to dopiero po zakończeniu ciąży.

Dlatego, prócz dbałości o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu (poprzez picie dużej ilości wody), stosuj kosmetyki, które intensywnie nawilżają skórę – jak nawilżające oliwki dla kobiet w ciąży.

Precz z wiszącą skórą

Ponieważ dzidziuś wymaga miejsca, nasz brzuch musi podołać temu zadaniu i rozciągnąć się. Wraz z nim rozciąga się skóra. Początkowo jesteś zadowolona, bo nabiera ona gładkości, jednak pamiętaj, że po ciąży nie skurczy się automatycznie. Trzeba jej w tym pomóc. Tu pomogą kosmetyki zwiększające elastyczność skóry – zawierające kolagen, elastynę i witaminę E.

Polecamy: Brzuszek XXL

Przebarwienia i szarzenie skóry

Miejscowe przebarwienia skóry także należą do naszych częstych dolegliwości w czasie ciąży. Lekarze ostrzegają, że skóra stosunkowo niewielu kobiet ulega w tym okresie poprawie – zarówno zwiększona miejscowo pigmentacja (stąd plamy, ciemniejsze miejsca), jak i zszarzała skóra wymaga specjalnego traktowania.

Zatroszcz się o dostarczenie swojej skórze dużej porcji witamin. Szczególnie ze względu na opinie lekarskie mówiące, że przebarwienia po okresie ciąży nie znikają samoistnie. Możesz także stosować kosmetyki i preparaty poprawiające naturalny koloryt skóry.

Polecamy: Kremem w problem

Rozstępy

Rozstępy to najczęstsza udręka kobiet, które urodziły dziecko. Wynika z mechanicznych zmian w organizmie, kiedy Twoja skóra rozciąga się w czasie ciąży. Występowanie rozstępów jest uwarunkowane genetycznie, co oznacza, że nie każda kobieta, która przeszła ciążę, ma z nimi problem. Dotyczy to zresztą nie tylko tych kobiet, które przeszły ciążę.

Jeśli nie chcesz dopuścić do wystąpienia tego trudnego do usunięcia skutku ciąży, stań czoło w czoło z problemem. Trudniej bowiem zwalczyć istniejące już rozstępy, niż zapobiec ich powstaniu.

Tak jak w przypadku przesuszania, utraty elastyczności czy zmiany kolorytu skóry, używaj odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Ważne jest, aby preparaty stosowane były konsekwentnie, codziennie i aby posiadały wszystkie składniki przyczyniające się do nawilżenia i poprawy elastyczności skóry.

Zobacz także: Jak pozbyć się rozstępów

Redakcja poleca

REKLAMA