POLECAMY

5 badań, które powinnaś wykonać, jeśli nie możesz zajść w ciążę

Problem niepłodności dotyka coraz więcej osób. Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonać ty, a jakie twój partner.
5 badań, które powinnaś wykonać, jeśli nie możesz zajść w ciążę fot. Fotolia

Od dłuższego czasu staracie się z mężem o dziecko, ale ciągle bezskutecznie? Nie musisz od razu się zamartwiać. Być może wystarczy wykonać tylko kilka badań, dzięki którym dowiesz się, czy powinnaś poddać się leczeniu.

Kilka nieinwazyjnych badań pozwala m.in. ocenić anatomię narządów rodnych, działanie układu hormonalnego, a także wykluczyć zakażenia bakteryjne, które także mogą mieć wpływ na płodność. Wizyta w specjalistycznym ośrodku to nie wyrok i wcale nie musi oznaczać skomplikowanego leczenia. Czasami wystarczy szybka diagnostyka i zastosowanie prostego leczenia, aby para mogła cieszyć się powiększeniem rodziny.

1. Test na zakażenie Chlamydią

Chlamydia trachomatis to bakteria, która występuje u wielu kobiet w obrębie narządów płciowych. Infekcja zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego pacjentki nie podejrzewają choroby. Obecność tej bakterii w zasadzie uniemożliwia zajście w ciążę.

Bakteria ta sprzyja wystąpieniu stanów zapalnych jajowodów, co może prowadzić do ich zrostów. Utrata drożności jajowodów uniemożliwia z kolei komórce jajowej dotarcie do macicy i zagnieżdżenie się zarodka. Sytuacja ta, poza niepłodnością, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnego powikłania – ciąży pozamacicznej. Bakteria jest groźna również wtedy, gdy uda się zajść w ciążę – może bowiem powodować jej utratę, a także zwiększa ryzyko wcześniactwa oraz chorób u noworodka, np. wrodzonego zapalenia płuc.

Chlamydia przenoszona jest drogą płciową, a na zakażenie bakterią narażone są zarówno kobiety jak i mężczyźni (dlatego antybiotykoterapia przy rozpoznaniu chlamydii musi obejmować parę). – Badanie w kierunku zakażenia Chlamydia trachomatis wykonuje się poprzez pobranie wymazu z szyjki macicy (u kobiet) lub cewki moczowej (u mężczyzn). Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Materiał do badania można pobrać w dowolnym dniu cyklu po ustąpieniu krwawienia menstruacyjnego. – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Kolawa, specjalista ginekolog-położnik z Centrum Medycznego Macierzyństwo

2. Badanie USG dopochwowe

Badanie polega na wprowadzeniu do pochwy sondy. Jest bezbolesne i nieinwazyjne. Dzięki technologii ultrasonografii lekarz może obejrzeć na ekranie struktury układu rozrodczego i wykryć nieprawidłowości w budowie anatomicznej. Badanie pozwala ocenić powierzchnię, kształt, wielkość i położenie macicy oraz jajników. Podczas USG lekarz ocenia także ilość i wielkość pęcherzyków, w których zachodzi dojrzewanie komórek jajowych.Badanie jest pomocne w diagnostyce zespołu policystycznych jajników, endometriozy, mięśniaków macicy i torbieli jajników.

Zobacz też:


3. Badania hormonalne

Które hormony powinna zbadać kobieta starająca się o dziecko? Przede wszystkim należy poddać ocenie poziom progesteronu, estradiolu, folikulostymuliny (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) - hormony te odpowiadają za dojrzewanie komórki jajowej i za wyzwolenie jajeczkowania, a w rezultacie za zajście i utrzymanie ciąży.

Dodatkowo w badaniach hormonalnych istotna będzie również ocena prolaktyny, której nadmiar może zaburzać owulację. Należy także zbadać funkcje tarczycy (TSH) oraz poziom testosteronu. Ten ostatni to męski hormon płciowy. W niewielkim stężeniu występuje także u kobiet, ale odstępstwa od normy, np. większe stężenie testosteronu, może u kobiety wywoływać niepłodność.   

4. AMH

Badanie pozwala ocenić tzw. rezerwę jajnikową. Kiedy dziewczynka przychodzi na świat, w jej jajnikach znajdują się już wszystkie komórki jajowe, które będą mogły być wykorzystane w trakcie całego jej życia. Liczbę komórek jajowych szacuje się na ok. 400 000. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość komórek jajowych w jajnikach. 

Niski poziom AMH (<1,5 ng/ml) może oznaczać, że zajście w ciążę może być utrudnione, z kolei zbyt wysoki (powyżej 4,5 ng/ml) poziom może świadczyć o zespole policystycznych jajników, w którym również paradoksalnie trudniejsze jest uzyskanie ciąży.    

5. Seminogram – badanie nasienia

To podstawowe i nieinwazyjne badanie, które pozwala na wstępną, ogólną ocenę płodności mężczyzny. Mężczyzna musi oddać próbkę do specjalnego pojemnika. Laboratoryjna analiza seminologiczna polega na ocenie koncentracji, ruchliwości, żywotności i budowy morfologicznej plemników oraz ocenie płynu nasiennego. Seminogram pozwoli na określenie parametrów nasienia i wskazać potrzebę dalszej diagnostyki płodności bądź potwierdzić konieczność podjęcia leczenia.  

Zobacz też:

Materiały prasowe - Grupa Adweb
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)