POLECAMY

Problemy z pamięcią i zawroty głowy w ciąży – czy to normalne?

Czy to normalne, że w ciąży miewasz zawroty głowy? Skąd biorą się problemy z pamięcią w czasie ciąży? Co powinnaś zrobić, jeśli czujesz, że zaraz zemdlejesz?

zawroty głowy w ciąży

fot. Fotolia

Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy to powszechna dolegliwość, doskwierająca kobietom w ciąży już od I trymestru. Progesteron, który w tym czasie produkowany jest w zwiększonej ilości, rozluźnia naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie tętnicze. Wolniejszy przepływ krwi do mózgu powoduje zawroty głowy.

Inną przyczyną może być zbyt niski poziom cukru we krwi.

Zawroty głowy budzą niepokój przyszłych mam – co jeśli upadnę i zrobię krzywdę dziecku? Kiedy czujesz, że robi ci się słabo usiądź lub połóż się z nogami w górze. Poczekaj, aż dolegliwości miną. Staraj się nie zmieniać gwałtownie pozycji ciała, np. wstając bądź przekręcając się na drugi bok w pozycji leżącej. Poza tym pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości płynów. Jedz regularnie! Miej zawsze pod ręką zdrową przekąskę, która w razie pogorszenia samopoczucia podniesie poziom glukozy w twoim organizmie.

Pamiętaj o regularnych spacerach. Umiarkowany wysiłek dotleni cię i poprawi ogólne samopoczucie.

Jeśli zawroty głowy są zbyt częste – poinformuj o tym swojego lekarza. Konieczne może być zbadanie poziomu żelaza.

Zobacz także: Jak radzić sobie z zawrotami głowy w ciąży?

Problemy z pamięcią w ciąży – czy to powód do niepokoju?

Tych dolegliwości nie należy lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć o anemii, czyli niedoborze żelaza lub kwasu foliowego. Przyszła mama ma większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze – swoje „zapasy” dzieli teraz z maluchem.

Wiele kobiet w ciąży cierpi na anemię, szczególnie w 7 miesiącu ciąży, kiedy zapasy żelaza wyczerpują się, a zapotrzebowanie dziecka wzrasta. Jeśli zaobserwujesz u siebie tego rodzaju objawy, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista może zalecić wykonanie morfologii krwi poza standardowym harmonogramem badań.

W populacji kobiet w ciąży w Polsce powszechnie występują niedobory 5 składników odżywczych. Należą do nich:

  • DHA
  • kwas foliowy
  • witamina D
  • jod
  • żelazo

Ponieważ każdy z wymienionych składników ma nieoceniony wpływ na prawidłowy przebiegu ciąży i zdrowy rozwój dziecka, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca ich dodatkową suplementację.

Źródło: Materiały prasowe tkm PR

Zobacz także: Zioła łagodzące ciążowe mdłości

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)