POLECAMY

Problemy hormonalne a niepłodność

Czy wiesz, że przyczyną trudności z zajściem w ciążę mogą być zaburzenia hormonalne? Sprawdź, jak je rozpoznać!
Problemy hormonalne a niepłodność fot. Edipresse

Staramy się o dziecko. Na razie bez rezultatu. Znajoma też miała taki problem i okazało się, że powodem są kłopoty z hormonami. Może i mnie to dotyczy? Jakie są objawy? Kinga


Zaburzenia w prawidłowym i regularnym wydzielaniu hormonów ma aż 40 proc. kobiet, które bez powodzenia starają się o ciążę.


Nie zawsze występują typowe tego objawy:
- nieregularne, skąpe lub bardzo obfite i długie miesiączki,
- całkowity okresowy brak miesiączek,
- krwawienia międzymiesiączkowe,
- nadmierne owłosienie ciała,
- otyłość typu męskiego.


Wiele kobiet nawet nie przypuszcza, że nie może zajść w ciążę z powodu zahamowania owulacji lub nieprawidłowego dojrzewania komórki jajowej, bo organizm w żaden sposób im tego nie sygnalizuje.


Najczęstsze problemy to niedobór lub zaburzenia proporcji żeńskich hormonów płciowych (estrogenu, progesteronu). Ich wydzielaniem sterują podwzgórze i przysadka mózgowa, więc częstym powodem trudności z zajściem w ciążę są zaburzenia pracy tych części mózgu.


Ginekolog lub endokrynolog po rozmowie i badaniu ginekologicznym zaproponuje Pani badania hormonalne. Pomocne bywa też USG. Leczenie może trwać kilka miesięcy.prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekologZajść w ciążę bez zgody partnera? - porozmawiaj na forum!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
ja wlasnie jestem 8 dzień po transferze, trzymajcie kciuki ! to już mój drugi transfer w Ab ovo, mam nadzieje, ze teraz sie uda! :)
/4 lata temu
trzeba próbowac kochani, wszystkich metod,żeby sie udalo!
/5 lat temu
ja z mężem staram sie juz przeszło 3lata o dziecko i dalej nic ja mam 21lat maz 25lat z meżem wszystko ok ja mialam problemy z androstendion obie fazy i problem progesteron faza pecherzykowa chodzilam po lekarzach i jest juz wszystko ok i dalej nic pije zioła na cykl i dalej nic prosze o pomoc