Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?/ fot. Fotolia

Późna ciąża – sposoby na ból kręgosłupa

Planujesz ciążę, a masz chory kręgosłup? Zastanawiasz się, czy choroba się nasili? Przy prawidłowym postępowaniu ciąża nie zmieni stopnia zaawansowania zwyrodnienia kręgosłupa. Dowiedz się więcej.
/ 04.11.2010 11:14
Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?/ fot. Fotolia

Późna ciąża

Zwyrodnienia kręgosłupa zazwyczaj pojawiają się w czwartej, piątej dekadzie życia. Ponieważ Panie coraz częściej zachodzą w pierwszą ciążę po trzydziestce, a nawet czterdziestce pojawia się nowy problem - choroby kręgosłupa w ciąży. Rosnący w brzuszku płód jest coraz cięższy, co i u zdrowych mam pod koniec ciąży powoduje bóle kręgosłupa, zazwyczaj w odcinku lędźwiowym. Kobieta w ciąży powinna przytyć około 11-16 kilogramów. Szybki wzrost masy przyszłej mamy w tak krótkim czasie jest nie bez znaczenia dla kręgosłupa. Stanowi spore obciążenie, zwłaszcza gdy już wcześniej był chory.

Najważniejsza jest tu zbilansowana dieta. Przyszła mama powinna oczywiście jeść urozmaicone pokarmy ze względu na rosnącego dzidziusia, by umożliwić mu prawidłowy rozwój. Jednocześnie nie może za dużo przytyć. Każdy dodatkowy kilogram może oznaczać wystąpienie bólu.

Sposoby na ból pleców

  • Jeśli ból wystąpi to jedynym lekiem, który pacjentka może przyjąć sama jest paracetamol. Jest on bezpieczny dla rozwijającego się płodu. Silniejsze leki można przyjąć dopiero po konsultacji z lekarzem i rozważenia wszystkich za i przeciw.
  • Jeśli wystąpi ból przyszła mam powinna położyć się. Ze względu na dzidziusia, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży należy przyjąć pozycję na boku.

Przyszła mama powinna pamiętać o codziennych ćwiczeniach o umiarkowanym nasileniu. Chyba że położnik wyraźnie zabroni ćwiczeń ze względu na przykład na zagrażające poronienie czy poród przedwczesny.

  • Bardzo dobrze na kręgosłup zadziała chodzenie na basen - pływanie i ćwiczenia w wodzie.
  • W ostatnich tygodniach ciąży można używać pasa podtrzymującego brzuszek. Spowoduje to rozłożenie siły ciężkości na większą ilość kręgów.

Czytaj też: Rozwój dziecka w 5 i 6 tygodniu ciąży

Jak będzie wyglądał poród?

Przed porodem należy skonsultować z lekarzem leczącym chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i dowiedzieć się, czy można rodzić drogami natury, czy lepiej wykonać cięcie cesarskie. Przeważnie przy niewielkich zmianach możliwe będzie urodzenie dziecka naturalnie. W zaawansowanych niestety niezbędne będzie cesarskie cięcie.

Czasami zmiany w kręgosłupie są na tyle duże, że nie można założyć znieczulenia przewodowego - zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego - ukłucie w przypadku tej operacji musi być wykonane w okolicy lędźwiowej. Konieczne będzie wykonanie znieczulenia ogólnego z intubacją.

Polecamy: Zwyrodnienie stawów - efekt stylu życia