POLECAMY

Poronienie

Pod koniec czerwca skończyłam brać pigułki antykoncepcyjne. Zaszłam w ciążę w połowie sierpnia, niestety poroniłam w 6 tygodniu, czy przyczyną tego poronienia mogą być tabletki?
Poronienie

Pod koniec czerwca skończyłam brać pigułki antykoncepcyjne. Zaszłam w ciążę  w połowie sierpnia, niestety poroniłam w 6 tygodniu, czy przyczyną tego poronienia mogą być tabletki?


Anna

Odpowiedź brzmi mogą ale niekoniecznie (ponieważ jest wiele przyczyn poronienia np. niedorozwój macicy, mięśniaki macicy, niewydolność szyjki macicy, zakażenia wirusowe - np. cytomegalia). Różne są poglądy na ten temat czy przed zajściem w ciążę, należy dać czas na zniwelowanie skutków przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Środki te nie tylko zapobiegają owulacji, ale powodują też zmiany w błonie śluzowej macicy. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, zarodek może mieć trudności z zagnieżdżeniem się na ścianie macicy. Błona śluzowa regeneruje się w ciągu kilku cykli menstruacyjnych, których u pani nie zdążyło być. Po odstawieniu tabletek lepiej zawsze odczekać 3-6 miesięcy, choć niektórzy lekarze twierdzą, że w pierwszej miesiączce usuwane są hormony z tabletek antykoncepcyjnych. Głowa do góry uda się następnym razem.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)