poród, ciąża, wanna

Poród w wodzie

Wkrótce maluszek przytuli się do twojej piersi, otworzy oczka, złapie pierwszy oddech. Łagodnie, powoli i bez krzyku. To niezwykle spokojne powitanie na świecie. Dzięki wodzie.
/ 26.08.2009 09:07
poród, ciąża, wanna
Pewnie już słyszałaś, że rodzenie w wodzie to zupełnie inne doświadczenie. Czujesz się lekko, łatwiej możesz zmieniać pozycję, odczuwasz słabszy ból. A przede wszystkim poród przebiega szybciej i lżej, także dla maleństwa.

Chcesz wiedzieć, gdzie możliwe są wodne narodziny i jak się odbywają? Specjalnie dla nas wyjaśnia to doświadczony ginekolog-położnik.

1. Upewnij się, że to dobre rozwiązanie dla ciebie
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, dziecko ułożone jest główką do dołu i nie jest bardzo duże, to z pewnością tak. Jednak ostatecznie to twój lekarz i lekarz prowadzący poród w szpitalu podejmą taką decyzję. Gdy okaże się to niemożliwe, pamiętaj, że korzystanie z wody (wanny, prysznica) nawet tylko w pierwszym okresie porodu także przynosi wielką ulgę. Bezwzględne przeciwwskazania do porodu w wodzie to: ciąża zagrożona, poród przedwczesny, wady wrodzone u dziecka, choroby mamy (układu krążenia, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby naczyń, ciężka niedokrwistość, choroby skóry, infekcje).

2. Wybierz szpital i od razu zarezerwuj termin
Mimo że porody w wodzie prowadzone są u nas od 12 lat, nadal jest to rzadkość. Ma je w swojej ofercie tylko kilka szpitali w Polsce. Dowiedz się, czym się różnią. Ponieważ chętnych do porodów w wodzie nie brakuje, trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować termin i być w kontakcie z lekarzem prowadzącym poród.

3. Obejrzyj wcześniej salę, w której będziesz rodzić
W znajomym miejscu poczujesz się spokojniejsza, bezpieczna, łatwiej skupisz się na rodzeniu. Oddziały położnicze oferujące takie porody dysponują specjalnymi wannami porodowymi – o różnych kształtach i wymiarach (bywają bardzo duże, co podnosi komfort rodzenia), najczęściej są wyższe od tradycyjnych, mają 50–60 cm. Prowadzą do nich schodki z poręczą, byś mogła bez trudu i bezpiecznie wejść i wyjść. Nad wanną zwykle umieszczona jest drabinka – dzięki niej łatwiej jest zmieniać pozycję i przetrwać kolejne skurcze. Spytaj, czy będziesz też mogła korzystać z innych udogodnień, np. gumowych poduch, które stanowią oparcie podczas relaksu lub przy przyjmowaniu wygodnych pozycji. W większości sal do porodów w wodzie znajduje się dodatkowo fotel porodowy, a także kącik noworodka – tam odbędą się pierwsze oględziny malca i zabiegi pielęgnacyjne.

4. Przygotuj się w domu, by uniknąć niespodzianek
Ze względu na obserwowanie rodzenia się główki i ochronę krocza przed pęknięciem, a także na ewentualne jego zszywanie, będziesz musiała mieć ogolone łono (mogą zostać tylko włosy na górze, na linii bikini). Najlepiej zrobić to spokojnie samej (jednorazową maszynką) lub poprosić o pomoc męża. Podobnie jest z lewatywą – lepiej ją zastosować. Użyj jednorazowej (np. Enema) i zrób to we własnej łazience. Weź też jedną do szpitala na zapas, gdyby okazała się potrzebna.

5. Wyrusz do szpitala odpowiednio wcześnie
Już po pierwszych zwiastunach porodu, wtedy na pewno zdążysz na czas i w pełni skorzystasz z dobrodziejstw wody. Wybrany przez ciebie szpital może znajdować się wiele kilometrów od domu.

6. Bądź cierpliwa, nie spiesz się z wchodzeniem do wody
Od lekarza lub położnej dowiesz się, że do wanny najlepiej wejść, gdy skurcze są regularne, a rozwarcie szyjki wynosi 4–6 centymetrów. Ale w praktyce to ty zdecydujesz, w którym momencie będzie to dla ciebie najbardziej pomocne. Jeśli jednak zrobisz to za wcześnie, akcja porodowa może się zahamować. Gdyby tak się stało, wyjdź z wody, pospaceruj, przyjmij wygodną w danym momencie pionową pozycję (stań, opierając się o męża, klęknij na czworakach, usiądź na piłce, ukucnij przy łóżku lub wannie). Poród znów nabierze intensywności.

7. Spróbuj maksymalnie się odprężyć

Korzyści z kąpieli w ciepłej wodzie najbardziej odczujesz w pierwszym okresie porodu, gdy skurcze odczuwane są jako wyjątkowo dokuczliwe i bolesne. Jeśli poddasz się jej dobroczynnemu działaniu, przekonasz się, jak szybko łagodzi ona napięcie nerwowo-mięśniowe, eliminuje stres związany z przybyciem do szpitala, daje uczucie lekkości i odprężenie. Rodząc w taki sposób, nie będziesz potrzebowała środków przeciwbólowych. Możesz dodatkowo wzmocnić ten efekt, starając się relaksować. Zamknij oczy, oddychaj głęboko. Jeśli czujesz, że rozprasza cię obecność wielu osób, spytaj, czy możesz zostać tylko z mężem. Poproś go, by nastawił muzykę relaksacyjną, zamknął drzwi na korytarz, zasłonił okna.


8. Zostaw lekarzom dbanie o bezpieczeństwo
W porównaniu z porodami tradycyjnymi podczas porodu wodnego nie zwiększa się ryzyko infekcji dróg rodnych. Wanna, w której rodzisz, została wyścielona specjalną folią stanowiącą ochronę bakteriologiczną. Wypełnia się ją wodą lub solą fizjologiczną (stężeniem przypomina płyn owodniowy) o temperaturze 36–37°C (nie więcej!). Ponieważ woda jest stale zanieczyszczana śluzem z rozwierającej się szyjki i sączącymi się wodami płodowymi, jest często zmieniana. W sali do porodów wodnych zazwyczaj znajduje się KTG, by lekarze mogli monitorować czynność serca rodzącego się maluszka. Pierwszy zapis (ok. 30-minutowy) jest przeprowadzany zanim po raz pierwszy wejdziesz do wody. Sprawdzany jest również poziom nasycenia tlenem krwi tętniczej dziecka.

9. Nie obawiaj się pęknięcia krocza
Pod wpływem ciepłej wody twoje krocze staje się bardziej elastyczne, rozluźnione i podatne na rozciąganie odpowiednio do nacisku główki. Dlatego rzadziej konieczne jest wykonanie jego nacięcia. Uprzedź lekarza i położną, że wolisz tego uniknąć – jeśli krocze samo pęknie, zagoi się szybciej niż po nacięciu.

10. Staraj się być aktywna, zmieniaj pozycję
Ten typ porodu nie oznacza, że cały czas spędzisz, leżąc w wannie. Wykorzystaj to, że w wodzie ruchy stają się znacznie sprawniejsze i łatwiejsze do wykonania.Przyjmuj najwygodniejsze dla siebie pozycje, zmieniaj je według potrzeb. Są szpitale, w których lekarze prowadzą poród tak, by jedno zanurzenie trwało około pół godziny. Po półgodzinnej przerwie, w czasie której wykonany jest zapis KTG oraz przeprowadzone badanie oceniające postęp porodu, możesz ponownie wrócić do wanny. W innych placówkach nie przestrzega się tego rytmu, więc możesz przebywać w wodzie tak długo, jak chcesz. Jeśli trzeba wymienić wodę, i tak będziesz proszona, by z niej wyjść. Wykorzystaj ten czas aktywnie.

11. Pamiętaj, że pomagasz także maleństwu
Ponieważ rodzenie w wodzie rozluźnia tkanki, wpływa też na szybsze rozwieranie i skracanie się szyjki macicy oraz ułatwia zstępowanie główki w kanale rodnym. To znacznie skraca czas porodu. Maluszek ma łatwiejszą drogę na świat. Delikatny nacisk wody na zakończenia nerwowe na skórze działa jak masaż. Poprawia krążenie krwi, więc do malucha dociera więcej tlenu. Nie zapominaj przy tym o głębokim oddychaniu.

12. Spokojnie powitaj malucha na świecie
Poród w wodzie nie musi zakończyć się urodzeniem dziecka do wody. Jednak po takim wstępie finał rzadko odbywa w sposób tradycyjny, czyli na fotelu lub łóżku porodowym. Jeśli pozostaniesz w wannie, maleństwo urodzi się pod wodą. Przez kilkadziesiąt sekund pływa całkowicie zanurzone, podtrzymywane przez położną. Dla niego to naturalne przejście z wód płodowych, więc nie ma zagrożenia, że zachłyśnie się wodą z wanny. Pierwszy oddech zaczerpnie dopiero wtedy, gdy jego skóra zetknie się z powietrzem, wraz z ustaniem krążenia krwi pępowinowej.

13. Delektuj się waszym pierwszym spotkaniem
W wodzie dźwięki, światło, ruch były przytłumione. Takie łagodne przyjście na świat sprawia, że maleństwo najczęściej rodzi się bardzo spokojne i nie płacze. Choć temperatura jego ciała jest o 1°C wyższa od twojej, po wyjęciu z wody nie odczuje szoku termicznego. W sali do wodnych porodów jest cieplej, 26–27°C. W porównaniu z dziećmi urodzonymi tradycyjnie skóra wodnego dziecka jest bledsza, ale już po chwili w twoich ramionach przybiera różowy kolor. Czas przystawić je do piersi i oddać na chwilę tacie. Łożyska nie będziesz rodzić w wodzie. Zrobisz to w wannie, ale nad powierzchnią wody, albo przejdziesz w tym celu na fotel porodowy. A potem odpoczniesz po trudach sam na sam ze swoją rodziną.

Rady dla taty
Podczas wodnego porodu możesz zostać przez cały czas. Pamiętaj jednak, że:
- zobaczysz więcej szczegółów, niż stojąc przy wezgłowiu łóżka porodowego. Poczytaj na ten temat, porozmawiaj z położną, by nic cię nie przestraszyło,
- twoja siła jest bezcenna. Pomożesz żonie wchodzić i wychodzić z wanny, przyjmować różne pozycje,
- możesz potrzebować ubrania na zmianę. W takiej sali porodowej jest 26–27°C, pewnie też ochlapiesz się wodą. Na nogi weź japonki lub sandały.

Konsultacja: prof. dr n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie