Poród przez cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie

Kiedy dziecko przychodzi na świat przez cesarskie cięcie? Czy taki poród jest bolesny? A co z blizną, czy będzie ją widać?
/ 02.08.2010 09:25
Poród przez cesarskie cięcie
Nie obawiaj się, że po cesarce nie będziesz mogła karmić piersią. W twoich piersiach pojawi się mleko, choć nie tak szybko jak po porodzie naturalnym. Bądź cierpliwa!

Jedne przyszłe mamy już na początku ciąży wiedzą, że zakończy się ona cesarskim cięciem. Inne dowiadują się o tym kilka dni lub godzin przed narodzinami dziecka. Zdarza się też, że decyzja o tym zapada dopiero w czasie porodu. Zawsze jednak podejmuje ją lekarz. Zawsze gdy poród drogami natury nie jest możliwy i zagraża zdrowiu (i życiu) dziecka albo matki.

Będzie operacja!
Kiedy jest zaplanowana, a kiedy decyzję o niej podejmuje się w ostatniej chwili?
Planowana. Gdy przyszła mama ma wadę serca lub istnieje ryzyko, że w czasie wysiłku odklei się jej siatkówka, gdy ma zbyt wąską miednicę, zmiany chorobowe w kanale rodnym lub gdy wysokie ciśnienie grozi jej atakiem rzucawki. Inne przyczyny to łożysko przodujące, nieprawidłowe położenie dziecka, tzn. miednicowe albo poprzeczne.
Nagła. Jeśli w czasie porodu praca małego serca jest zaburzona, przedwcześnie odklei się łożysko, wypadnie pępowina, nie ma postępu porodu lub grozi ci infekcja wewnątrzmaciczna.

Gotowa?
Kiedy operacja jest planowana, nie musisz leżeć w szpitalu. Wystarczy, że zjawisz się w wyznaczonym dniu lub dzień wcześniej (ostatni posiłek to niewielka kolacja). Co cię czeka? Golenie miejsca nacięcia skóry, założenie cewnika do pęcherza i wenflonu do żyły, a także znieczulenie – zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Dzięki temu nie będziesz czuła bólu w dolnej części ciała, ale zachowasz czucie w górnej. Gdy decyzja o operacji jest nagła, wszystko przebiega w przyspieszonym tempie.
Aby wydobyć malca, lekarz musi przeciąć skórę (10-15 cm) i dolny odcinek macicy, następnie przebić pęcherz płodowy i... witaj na świecie, dzidziusiu! Jego wydobycie trwa kilka minut, zszywanie – pół godziny. Po operacji pozostanie blizna na granicy owłosienia łonowego.

Uff, po zabiegu
Sala pooperacyjna lub oddział położniczy – tu trafisz po porodzie. Nie możesz się poruszać, więc siusiasz przez cewnik. W szpitalu zostaniesz od trzech do siedmiu dni (szew zdejmą ci po tygodniu). Przez pierwsze tygodnie połogu powinnaś się oszczędzać (jak po każdej operacji).

Tekst: Tatiana Audycka
Konsultacja: dr Renata Jaczyńska, ginekolog położnik