porady dla ciężarnych fot. Fotolia, kolaż Polki.pl

Porady dla ciężarnych sprzed stu lat – co zalecano dawniej kobietom w ciąży?

„Często skóra staje się obwisła i pomarszczona, czyniąc z twarzy pięknej niewiasty oblicze starej, wymizerowanej kobieciny” – tak ciężarną sto lat temu opisywał jeden z ówczesnych lekarzy, dr West. Być może kobieta w ciąży w tamtym okresie faktycznie mizerniała, biorąc pod uwagę to, co musiała wówczas przechodzić…
Marta Słupska / 11.05.2017 12:52
porady dla ciężarnych fot. Fotolia, kolaż Polki.pl

Jeszcze sto lat temu główną przyczyną śmierci kobiet były komplikacje porodowe, a kobiecy strach przed ciążą i porodem ówcześni specjaliści określali mianem egoizmu. Nie masz dzieci? Jesteś żałosna, niekompletna, myślisz tylko o sobie –grzmieli lekarze, namawiając kobiety do oddania się swojemu „naturalnemu powołaniu”.

Przez lata sytuacja nie uległa zbyt wielkim zmianom – jeszcze w 1972 roku w książce „Zdrowie kobiety” Państwowego Zakładu Wydawnictw Lekarskich czytamy na przykład , że „większość kobiet rodzi bez większego wysiłku, traktując poród jako zjawisko normalne, tylko niektóre wyolbrzymiają swoje przeżycia (…), czyniąc z siebie bohaterki”.

Gdy współcześnie czytamy o tym, co przez setki lat musiały znosić (nie tylko) ciężarne kobiety, naprawdę można myśleć o nich jak o bohaterkach. Nie dość, że podejmowały się ryzyka urodzenia dziecka, co w tamtych czasach faktycznie było rosyjską ruletką, to jeszcze musiały znosić ówczesne zalecenia, które dziś trudno nazwać fachowymi. Oto tylko niektóre z tych najbardziej szokujących.

Urodziła dziecko, chociaż wiedziała, że dziewczynka umrze po porodzie

Seks w czasie ciąży sprawi, że twoje dziecko będzie zboczeńcem

Wspominając o dawnych poradach udzielanych ciężarnym nie sposób nie zacząć od barwnej – przynajmniej z dzisiejszego punktu widzenia – postaci jaką był żyjący na przełomie XIX i XX wieku John Harvey Kellogg. Jego nazwisko kojarzymy dziś głównie z popularnymi płatkami Cornflakes, których był wynalazcą, Kellogg był jednak także lekarzem i twórcą programu medycyny holistycznej, który obejmował gimnastykę, lewatywę i dietę. Czytającym ten artykuł paniom na pewno podniesie ciśnienie już sama informacja, że według wspomnianego uczonego kobiety powinny wyzbyć się „egoistycznego lęku przed śmiercią podczas porodu", a od urodzenia dziecka dużo bardziej ryzykowne jest bezdzietne życie.

Współcześni kojarzą Kellogga również ze śmiałą tezą, jakoby seks w ciąży sprawiał, że dziecko pozostające w jej łonie może zostać „zainfekowane” i w przyszłości grzeszyć zbyt wybujałym temperamentem. Co więc robić, by ochronić malucha? To proste – według Kelloga przez dziewięć miesięcy ciąży należy zachować całkowitą wstrzemięźliwość, a do tego nie ulegać ciążowym zachciankom – wszak przyszła matka powinna umieć hamować swoje instynkty i panować nad słabościami. Inaczej najwyraźniej nie jest godna być matką… i żoną.  

Pij wino dla zdrowia dziecka, ale unikaj jedzenia głowy królika

Brzmi makabrycznie, ale w zbiorze wiedzy medycznej zatytułowanym „The Distaff Gospels" z XV wieku przestrzegano ciężarne kobiety przed spożywaniem głów królików, ponieważ może to skutkować urodzeniem dziecka naznaczonego klątwą. Średniowieczni uczeni radzili ponadto, by kobiety w ciąży jadły dużo „ciepłego, suchego jedzenia” i nie żałowały sobie dużych ilości czerwonego wina. Zakazane były zaś pikantne potrawy, ponieważ mogły spowodować, że dziecko przyjdzie na świat ślepe.

Pal papierosy – to dobre dla ciebie i dziecka

Dziś trudno w to uwierzyć, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu papierosy były polecane nawet przez lekarzy. Wystarczy spojrzeć na poniższą ulotkę reklamową. W tamtych czasach nie znano jeszcze ich wpływu na zdrowie (wierzono natomiast, że jest pozytywny!), a ciężarnym zalecano palenie „dla uspokojenia oraz dla zdrowia dziecka”.

Siedź w domu i szydełkuj

Spokojna i cicha matka rodzi spokojne i ciche dziecko – postulowano, nakazując w przeszłości ciężarnym spędzanie jak najwięcej czasu w domu. Spodziewasz się potomstwa? Czytaj, szydełkuj, słuchaj radia, rozmawiaj, ale niech cię nie kusi wychodzić. Szczególnie wieczorem do baru. Najlepiej skup się na pozytywnym myśleniu, bo „natura dziecka zależy od tego, co pojawiało się wcześniej w umyśle jego matki”. Tym samym unikać należało zbytecznej egzaltacji i szaleństwa.

Niewiasta w ciąży ma poczucie nieuchronnie zbliżającego się zagrożenia, czuje, że ją lub jej rodzinę czeka katastrofa. Często zaprzecza, że jest w ciąży, uważa że objawy fizyczne spowodowane są inną przyczyną. U niektórych może rozwinąć się wręcz szaleństwo tak niebezpieczne, że konieczne będzie skarcenie niewiasty
– ostrzegał ponad sto lat temu dr West.

Noś gorset macierzyński

Tak, gorset – dobrze czytacie. Gorset dla kobiet w ciąży. Takie rewelacje zalecano kobietom w XIX wieku (zdjęcie poniżej). Wprawdzie nie można było w nim normalnie siedzieć, jeść ani oddychać, ale przynajmniej… „przytrzymywał dziecko w odpowiednim miejscu”. Świetnie, bez niego maluch pewnie gdzieś by wywędrował…

Jakkolwiek śmieszne i niedorzeczne wydawać by się mogły te zalecenia, w świecie sprzed stu i więcej lat właśnie one były forsowane jako jedyne i najlepsze dla zdrowia – psychicznego i fizycznego – ciężarnej i jej przyszłego potomka. Nie poparte żadnymi badaniami i nieudokumentowane, sprawiające wrażenie bycia swoistym widzimisię rządzących ówcześnie na każdym polu mężczyzn (choć nie tylko) z pewnością doprowadziły do wielu tragedii, w tym zgonów i okołoporodowych komplikacji, których tak bardzo bały się kobiety.

Kiedy jest najgorsza pora dnia na poród?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/16.09.2017 17:00
teraz mamy też dobre kosmetyki, czy na rozstępy czy ja miałam problem z opuchniętymi nogami więc krem z mamas. jest na pewno pod pewnymi względami prościej to akurat prawda.