Płeć dziecka - kiedy widać na usg fot. Adobe Stock

Płeć dziecka - kiedy (w którym tygodniu ciąży) widać na USG

Płeć dziecka na USG może być widoczna ok. 14. tygodnia ciąży, ale zobaczy ją wprawiony ginekolog przy sporej dozie szczęścia. Najczęściej płeć dziecka jest niemal pewna ok. 16. tygodnia, a można ją potwierdzić ok. 20. tygodnia ciąży.
Edyta Liebert / 12.02.2020 15:17
Płeć dziecka - kiedy widać na usg fot. Adobe Stock

W którym tygodniu widać płeć dziecka na USG - to zależy m.in. od tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża kobiety. Nie bez znaczenia jest płeć dziecka.

Płeć dziecka na USG widać ok. 16 tygodnia, bo wtedy jest widoczna już większość narządów zewnętrznych u dziecka. Jest spora szansa, że ginekolog może zobaczyć płeć dziecka w 14 tygodniu. Z pewnością - jeśli dziecko nie będzie „wstydliwe” i ułoży się w tzw. odpowiedni sposób do zdjęcia - na USG połówkowym powinnaś już poznać jego płeć. 

Co wpływa na to, kiedy widać płeć USG

To, w którym tygodniu widać płeć dziecka, zależy od:
  • długości stażu i doświadczenia ginekologa,
  • sprzętu, na którym wykonywany jestzabieg USG,
  • ułożenie dziecka.

Czy płeć dziecka można zaplanować

Czasem pytanie ginekologa podczas USG może być formalnością, bo kobiety przeczuwają jakiej płci jest dziecko lub... świadomie ją planują.
 
Aktualnie zyskują na popularności naturalne metody zaplanowania płci dziecka. Można skorzystać np. z metody Shettlesa: aby spłodzić dziewczynkę, należy współżyć najlepiej na ok. 40 godzin przed jajeczkowaniem, ponieważ plemniki „żeńskie” są bardziej wytrwałe, wolniejsze i przetrwają dłużej w drogach rodnych kobiety.
 
Jeśli będziecie współżyć tuż przed owulacją, szybkie plemniki męskie mają większe szanse na zapłodnienie i możecie spodziewać się syna. 
 
Pamiętaj, że jeśli jesteś w ciąży i wybierasz się na USG genetyczne (między 11. a 13 tygodniem ciąży) nie licz na to, że lekarz powie ci, jakiej płci jest dziecko - to się rzadko zdarza. Brak widocznych jąder czy prącia nie oznacza, że dziecko jest dziewczynką - na badaniu USG płeć żeńską potwierdza obecność warg sromowych.

Co powinnaś wiedzieć o badaniach prenatalnych w ciąży: