Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności – przygotowanie

Aby pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności przebiegła sprawnie i owocnie, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Musisz wiedzieć co ze sobą zabrać i o co zapytać, aby później nie okazało się, że o czymś zapomniałaś.
/ 24.07.2012 14:24

Wywiad lekarski

W poszukiwaniu przyczyn niepłodności lekarz przeprowadzi z wami wywiad, w którym zapyta was o:

 • problem niepłodności w waszych rodzinach (rodzice, rodzeństwo, ciotki, wujkowie, dziadkowie),
 • czy urodziliście się w terminie,
 • choroby przebyte w dzieciństwie (być może poprosi o wasze książeczki zdrowia dziecka),
 • przebieg procesu pokwitania,
 • problemy z libido,
 • choroby w okresie dorosłym,
 • przebyte zabiegi,
 • dotychczasowe wyniki badań wykonane w kierunku diagnostyki niepłodności.

Badanie andrologiczne lub ginekologiczne

Po takim wywiadzie lekarz (androlog, ginekolog) wykona badanie tobie lub partnerowi. Lekarz na pewno będzie zadawał wiele pytań - wszystko to pomoże wskazać kierunek poszukiwań przyczyny niepłodności i wybrać jak najlepsza metodę leczenia. Nie krępujcie się sami zadawać pytania. To, co dla lekarza jest oczywiste, dla was może okazać się nową informacją. Powinniście jak najlepiej zrozumieć, na czym polega problem i jak można mu zaradzić.

Zlecenie dodatkowych badań

Zapewne lekarz poprosi o wykonanie dodatkowych, niezbędnych badań. Podstawowe z nich to badania ogóle (oceniające stan zdrowia partnerów), badanie nasienia i kompleksowe badania hormonalne. Do standardowych zaliczają się również badania na obecność wirusów HIV i żółtaczki. Nieodłączną częścią każdej wizyty w klinice, będzie badanie USG.

Polecamy: Badanie nasienia – prawidłowy wynik

Badania specjalistyczne

Jednak te podstawowe badania nie zawsze wystarczają, aby znaleźć przyczynę niepłodności. Wtedy lekarz zleca wykonanie badań specjalistycznych, takich jak:

 • badanie SCSA nasienia (defragmentacji DNA plemników),
 • test PCT (test po stosunku),
 • ocena drożności jajowodów,
 • diagnostyka endoskopowa: histeroskopia i laparoskopia.

W indywidualnych przypadkach może wystąpić potrzeba wykonania dodatkowych badań, jak np. badania bakteriologiczne (tzw. posiewy), badania immunologiczne, ocena kariotypu (badanie genetyczne partnerów) oraz inne rzadkie badania specjalistyczne. Na podstawie ich wyników lekarz stara się stwierdzić przyczynę niepłodności i proponuje odpowiednią metodę leczenia. Do najczęściej stosowanych należą: stymulacja hormonalna, inseminacja wewnątrzmaciczna i cykl zapłodnienia in vitro.

Chcielibyśmy podkreślić, jak ważna jest ścisła współpraca między pacjentami a specjalistą ordynującym leczenie. Wszelkie odstępstwa lub zmiany w procesie leczenia, odstawianie lekarstw lub modyfikowanie ich dawkowania, mogą odbywać się wyłącznie po ustaleniach z lekarzem prowadzącym. Przyczyny i uwarunkowania niepłodności w każdym przypadku są indywidualne. Sugerowanie się doświadczeniami innych, zmiana zaleceń lekarza, może zahamować lub zniweczyć proces leczenia.

Zobacz także: Inseminacja – wskazania, przeciwwskazania, etapy

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/03.12.2012 23:34
fajne i miło podane informacje na temat niepłodności są też na tym blogu - http://czekajacnabobasa.blogspot.com - stała czytelniczka poleca ;)