Pięć badań, które warto wykonać przed zajściem w ciążę!

O czym warto pamiętać przed zajściem w ciążę? Które badania są niezbędne, a które zalecane dla przyszłej matki?
/ 29.10.2015 09:39

badanie

fot. Fotolia

Rodzicielstwo to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim ją podejmiesz, przyjrzyj się swojemu zdrowiu i wylecz choroby, które mogą zaszkodzić tobie lub dziecku.

Krok I – podstawowe badania

Zdaniem eksperta przygotowania do ciąży warto rozpocząć od najprostszych badań laboratoryjnych.

- Morfologia krwi pokazuje ilość cennych podczas ciąży czerwonych krwinek. Dodatkowo badanie pozwala ocenić ogólny stan zdrowia i stanowi podstawę do rozpoznania wielu groźnych chorób. Z kolei badanie moczu pozwala wykryć choroby nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego, które przed ciążą należy wyleczyć – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

O problemach z nerkami może również świadczyć podwyższony poziom mocznika. Natomiast lipidogram pokazuje stopień rozwoju miażdżycy.

Krok II – wyklucz choroby zakaźne

Duże znaczenie mają badania chorób zakaźnych. Planując ciążę, warto przebadać się pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu B – nawet jeśli matka okaże się nosicielem,  dziecko można uchronić przed zakażaniem.

- Podobnie jest z wirusem HIV, którym można się zarazić podczas zabiegów medycznych i niemedycznych, na przykład u kosmetyczki czy w studiu tatuażu. To, że matka jest zarażona, wcale nie oznacza, że dziecko także musi być chore – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz.

Istotne jest również przebadanie się pod kątem różyczki. Zachorowanie podczas ciąży może wywołać wady wrodzone lub poronienie. Wskazane są także badania w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii.

Krok III – badanie ginekologiczne

Problemy z ciążą mogą być spowodowane infekcją.

- Dlatego tak ważne jest badanie ginekologiczne. Diagnostyka opiera się na wykrywaniu szkodliwych wirusów, bakterii, grzybów i innych pasożytów. Dodatkowo badanie pozwala wykryć ewentualny stan zapalny, który może stanowić zagrożenie dla ciąży – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz.

Samo leczenie bakteryjnych i grzybiczych infekcji pochwy nie jest skomplikowane, pod warunkiem że kuracji poddani zostają oboje partnerzy.

Zobacz też: Ciąża po czterdziestce – ryzykowna, ale możliwa!

Krok IV – cenna wiedza

Jeśli kobieta ma skończone 35 lat, ma problemy z zajściem w ciążę lub w rodzinie pojawiały się przypadki chorób genetycznych, warto zastanowić się nad badaniami genetycznymi, które mogą potwierdzić lub wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w budowie chromosomów u rodziców.

- Analiza materiału genetycznego pokazuje, czy geny mają nieprawidłowości, które w przyszłości mogą  powodować określone choroby u dziecka. Takie informacje pozwalają zdobyć wiedzę na temat konsekwencji choroby, uzyskać informacje o badaniach prenatalnych i dają możliwość rozważenia innych opcji posiadania dziecka – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz.

Krok V – odwiedź dentystę

Ważne, żeby przed planowaną ciążą wyleczyć zęby. Bakterie, stany zapalne dziąseł, kamień nazębny, wywołują próchnicę i mogą utrudniać zajście w ciążę.

- Mają negatywny wpływ na organizm kobiety, a tym samym na płód. Gdy zęby nie są leczone, kamień nie jest zdejmowany, bakterie dostają się do krwi, krążą w organizmie kobiety, przenikają też do krwioobiegu dziecka. Mogą być źródłem zakażenia oraz różnych powikłań, np. przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej dziecka – mówi dr Małgorzata Janusz-Kraśnicka, stomatolog w warszawskiej Klinice Demeter.

Zmiany hormonalne w ciąży nie sprzyjają zębom. Dochodzi do zmian w składzie śliny, dziąsła stają się rozpulchnione, przekrwione, zwiększa się podatność zębów na rozwój próchnicy. - Dlatego przed planowaną ciążą lepiej wyleczyć zęby, usunąć zainfekowane korzenie, zdjąć kamień nazębny– dodaje ekspert.

Krok VI – zadbaj o oczy i skórę

Planowanie ciąży to również wizyty u innych specjalistów. Bardzo ważne jest również odwiedzenie okulisty. Co prawda schorzenia okulistyczne nie mają wpływu na przebieg ciąży, jednak poród może doprowadzić do zaburzeń widzenia. Z tego powodu pewne problemy są wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Przed ciążą warto odwiedzić również dermatologa. Zbliżająca się burza hormonalna sprawia, że skóra zachowuje się nieobliczalnie – jest wrażliwsza, ulega zwiotczeniu, a na jej powierzchni pojawiają się nieestetyczne zmiany. Z tego powodu warto wcześniej wprowadzić odpowiednią pielęgnację, zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Zobacz też: Test NIFTY określa ryzyko wystąpienia trisomii płodu!

Źródło: materiały prasowe/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)