Palenie od żołądka aż do przełyku

Jestem w 22. tygodniu ciąży i czasami pojawia się ból w splocie słonecznym oraz pieczenie a raczej palenie od żołądka po samą szyję przez cały przełyk.
/ 29.03.2011 05:36

Palenie od żołądka aż do przełyku

Jestem w 22. tygodniu ciąży i czasami pojawia się ból w splocie słonecznym oraz pieczenie a raczej palenie od żołądka po samą szyję przez cały przełyk. Na zgagę to raczej mi nie wygląda bo nie mam przy tych objawach gorzkiego smaku.

Beata

Opisane objawy sugerują występowanie zgagi. Piekący ból za mostkiem i w przełyku to właśnie przykra dolegliwość w ciąży czyli zgaga. Nie zawsze występuje kwaśno-gorzki posmak. Ciąża to czas, w którym najczęstszą dolegliwością oprócz nudności jest właśnie zgaga. Problem wynika z tego, że progesteron powoduje zwiotczenie zwieracza, który zamyka ujście przełyku do żołądka. W wyniku tego następuję cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Dostaje się tam również kwas solny oraz enzymy trawienne- to powoduje przykre objawy. Aby sobie pomóc należy unikać tłustych potraw, jeść częściej a mniej. Zgagę mogą wywoływać kwaśne soki owocowe (cytrusowe).

Zobacz:

Osłabienie i zgaga w ciąży

Pozdrawiam serdecznie